Facebook Google+ Twitter

Chmura pyłu wulkanicznego nad Południowym Pacyfikiem

Natura jest potęgą nie do pokonania. Planujemy wspaniałe wakacje w malowniczych zakątkach świata, a tu nagle erupcja wulkanu skutecznie krzyżuje nasze plany.

Po Europie, teraz w regionie Południowego Pacyfiku daje o sobie znać pył wulkaniczny. Przyczynił się do tego wulkan Yasur na Vanuatu, którego chmura pyłu osiąga wysokość 1800 metrów. Pokryty nią jest obszar ponad trzystu czterdziestu kilometrów kwadratowych.

W Nowej Kaledonii loty musiały zostać odwołane. Również w Nowej Zelandii ostrzegano przed pyłem wulkanicznym. Turyści nie mogą zwiedzać malowniczo położonego wulkanu. „W ciągu ostatnich kilku dni był on bardzo aktywny” - relacjonuje Peter Korisa, ekspert od spraw zapobiegania katastrofom wyspiarskiego państwa. „Z niego wydobywa się lawa i okruchy skalne”.

Wokół wulkanu mieszka około sześciu tysięcy ludzi, których teraz ewakuowano. Również urlopowicze muszą liczyć się z ograniczeniami i nie mogą się zbliżać do zagrożonych sfer. Vanuatu leży w obszarze pacyficznego pierścienia ognia, gdzie występują często trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne.

Wydobywający się pył z wulkanu Yasur na razie wydaje się nie mieć tak katastrofalnych następstw jak islandzki wulkan Eyjafjöll, który w kwietniu sparaliżował niemal całą europejską komunikację lotniczą.


źródło: de.news.yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.