Facebook Google+ Twitter

Choć świat zapomniał, Irańczycy nadal walczą o wolność

Od kilku dni w Teheranie trwają demonstracje antyrządowe, Są to pierwsze od czterech miesięcy protesty przeciw dyktatorskim rządom prezydenta Ahmadineżada. Rok temu świat z zapartym tchem śledził najnowsze wieści z Iranu. Szkoda, że nikt już o tym tak głośno nie mówi.

http://www.flickr.com/photos/shreenayob/4696073347/ / Fot. http://farm5.static.flickr.com/4005/4696073347_75c52c2d50_o.jpgPóki co nie wybuchły żadne poważne zamieszki, choć służby policyjne wysłane przeciw demonstrantom przewyższają znacznie ich liczebność. Skierowano do stolicy Iranu setki funkcjonariuszy na motorach oraz wiele patroli pieszych. Protestujący wznosili hasła wzywające do ustąpienia znienawidzonego Ahmadineżada oraz te popierające jednego z liderów, Mir-Hosejna Musawiego. Było tak wielu tajnych agentów, że nie wiadomo kto był z nami, a kto przeciwko nam - relacjonowali protestujący w Teheranie.

Co najmniej 10 osób zostało aresztowanych (w zależności od relacji świadków). Plac w centrum stolicy został otoczony przez oddziały prewencyjne policji. Służby mundurowe użyły pałek do rozproszenia demonstrantów. Niektórzy świadkowie twierdzą, że policja użyła gazu łzawiącego.
Ale ogólnie interweniowała ona kiedy, protestujący wymknęli się spod kontroli.

Mimo tego, że tegoroczne demonstracje są o wiele mniejsze niż te sprzed roku, to represje są i tak bardzo wysokie. W ciągu ostatnich miesięcy aresztowano tysiące osób uczestniczących w protestach. Setki z nich osadzono w więzieniach a dwóch skazano na karę śmierci i powieszono.
W ciągu najbliższych dni należy się spodziewać kolejnych demonstracji. 20 czerwca minie rok od tragicznej śmierci Nedy Agha Soltan, która została śmiertelnie ranna przez kule wystrzelone przez irańską policję. Nagranie z tego wydarzenia zostało obejrzane w internecie miliony razy.

Źródło:
The Washington Post

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.