Facebook Google+ Twitter

Chodorkowski i Lebiediew nie przyznają się do win

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-21 11:20

Michaił Chodorkowski, były szef koncernu naftowego Jukos, nie przyznał się do winy w procesie dotyczącym przestępstw finansowych. Do zarzucanych czynów nie przyznał się również jego były partner biznesowy i współoskarżony - Płaton Lebiediew.

Radio Echo Moskwy poinformowało, że biznesmeni są oskarżeni między innymi o legalizację 450 miliardów rubli i 7,5 miliarda dolarów w latach 1998-2004.

- To nie jest oskarżenie, ale schizofreniczna fobia. Nigdy niczego nie ukradłem i nikogo nie oszukałem w swoim życiu. Przyznanie się do winy, której nie ma, byłoby śmieszne - miał powiedzieć w sądzie Lebiediew.

Obaj biznesmeni w 2005 roku zostali już skazani na 8 lat pozbawienia wolności za nadużycia finansowe i uchylanie się od płacenia podatków. Obecnie toczy się nowy proces sądowy.

Istnieje powszechne przekonanie, że oskarżenie i procesy Chodorkowskiego mają podłoże polityczne. Szef Jukosu znany był z krytycznych uwag pod adresem Kremla i ówczesnego prezydenta Władimira Putina oraz ze wspierania opozycji.

Tymczasem podczas innego procesu sąd w Moskwie nakazał tymczasowe i przedterminowe zwolnienie z odbywania kary byłej prawniczki koncernu Jukos Swietłany Bachminy. Domagały się tego organizacje obrony praw człowieka. Została ona w 2006 roku skazana za nadużycia finansowe na 6,5 roku łagru. W trakcie odbywani kary zaszła w ciążę i niedawno urodziła dziecko.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.