Facebook Google+ Twitter

Chodorkowski ponownie skazany. Kolejne 7 lat w więzieniu?

Sąd w Moskwie uznał Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa winnymi kradzieży 218 mln ton ropy naftowej i prania brudnych pieniędzy na przestrzeni 1998-2003 roku.

Michaił Chodorkowski, licencja CC 3.0 / Fot. PressCenterWcześniej prokuratura żądała dla byłego oligarchy 14 lat więzienia. Chodorkowski i Lebiediew odbywają obecnie karę ośmiu lat więzienia. Mieli je opuścić w przyszłym roku, ale po drugiej rozprawie mogą wyjść nawet w 2017 roku. Chodorowskiego i jego partnera biznesowego uniewinniono jednak od kilku zarzutów, m.in. przywłaszczenia akcji spółki Wostocznaja Nieftianaja Kompania. Adwokat oskarżonych zapowiedział odwołanie od wyroku.

Przed budynkiem sądu protestowało ok. 150 zwolenników Chodorkowskiego, 20 z nich zostało aresztowanych przez milicję. Jak podaje BBC, po ogłoszeniu wyroku sędzia poprosił dziennikarzy o opuszczenie sali sądowej, po czym odczytał resztę werdyktu. Chodorkowski powiedział, że państwo, które niszczy swoje najlepsze firmy i ufa tylko biurokracji to chore państwo. Zwolennicy Chodorkowskiego uważają, że sprawa ma polityczne podłoże.

Kłopoty byłych właścicieli Jukosu zaczęły się kiedy zaczęli krytykować Władimira Putina, zarzucając mu m.in. tolerowanie korpucji. Chodorkowski wspierał również opozycję finansowo i miał ambicje polityczne. To, zdaniem ekspertów, nie spodobało się Putinowi i w 2003 roku Chodorkowski został aresztowany za oszustwa gospodarcze. Żona byłego właściciela Jukosu, Inna Chodorkowska, powiedziała jednemu z rosyjskich czasopism, że nie wierzy w wyrok uniewinniający męża. Mówi, że jej mąż zostanie w więzieniu co najmniej do wyborów prezydenckich w 2012 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Emeryt
  • Emeryt
  • 27.12.2010 19:15

Brawo Panie Putin za słowa "każdy przestępca musi siedzieć w więzieniu" w Polsce jest inaczej przestępcy są bezkarni i jeszcze są wzorem do naśladowania,pełno Rysiów i innych hochsztaplerów w ławach poselskich i rządowych !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Kurczweski
  • Stanisław Kurczweski
  • 27.12.2010 12:30

sądy są niezawisłe również w Moskwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.