Facebook Google+ Twitter

Chodzący z kijkami

Przygodę z kijkami rozpoczął w 2003 roku. Trzy lata później otworzył własną Wrocławską Szkółkę Nordic Walking „Nord Walk” – z Aleksandrem Wilanowskim instruktorem nordic walking o spacerze nordyckim rozmawia Agnieszka Jarząbek.

 / Fot. PAP/Barbara OstrowskaAgnieszka Jarząbek: Czy zauważył Pan, że z roku na rok przybywa chętnych do uprawiania tej dziedziny sportowej?
Aleksander Wilanowski: - Tak, przez ostatnie pięć lat zauważyłem systematyczny wzrost zainteresowania tą formą ruchu. Coraz rzadziej też słyszymy pytania kierowane w stronę maszerującej grupy: „A gdzie macie narty?”, a częściej „O! To są te kijki do chodzenia, gdzie można z państwem trenować?”.

Jak wpływają na naszą fizyczność systematyczne treningi nordic walking?
- Fenomenem nordic walking jest to, że angażuje ponad 600 mięśni, dzięki czemu możemy spalić aż 400 kalorii na godzinę. Trening obniża spoczynkowe ciśnienie krwi, poprawia tolerancję glukozy, obniża cholesterol. Redukuje wagę ciała i aktywizuje ruchowo osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Kto może uprawiać ten rodzaj sportu?
- Każdy. Marsz z kijkami polecany jest dla osób otyłych, osób z niedowagą, czy z nadciśnieniem. Nordic walking mogą uprawiać kobiety w ciąży i po ciąży, byli sportowcy, dzieci z wadami postawy i skoliozą. To sport dla osób w każdym wieku, dla każdego kto chce utrzymać zdrowie, kondycję i smukłą sylwetkę.

Ile w przybliżeniu kosztuje profesjonalny sprzęt do nordic walking?
- Profesjonalne kijki do nordic walking to koszt minimum 150 zł, dobre kijki to koszt około 200-250 zł. Kijki dla osób trenujących dużo i intensywnie, dla instruktorów to koszt 300, a nawet i 500 zł. Natomiast ceną raczej nie należy się przejmować, jeżeli chcemy rozpocząć przygodę z kijkami polecam pierwsze kilka - kilkanaście zajęć potrenować pod okiem instruktora. Dobierze nam odpowiednią wysokość i doradzi rodzaj kijka. Nordic walking to jedna z tańszych i bardziej dostępnych form aktywności ruchowej. Do uprawiania tej formy ruchu potrzebujemy wygodnych butów, strój sportowy i kijki, które na czas treningu z instruktorem gwarantują szkółki w całej Polsce.

Jak często powinniśmy „chodzić z kijkami” aby zauważyć efekty naszej pracy?
- Minimum jeden raz w tygodniu, a optymalnie dwa razy w tygodniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Kolejna hybryda sportu należy się zastanowić czy jest to kolejna moda sportu po fitnes,aerobicu i podobnych pseudo sportowych dyscyplinach stymulowanych przez kino i seriale tv.
śmieszą mnie ceny kijków sięgające cen butów narciarskich.Kelwarowe, węglowe lub węgloborowe ultralekkie kijki do chodzenia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Narazie jeszcze nie moge, ale chodziłam i zacznę znowu. Marsz czy spacer z kijkami uruchamia bardzo ładnie cała klatke piersiową, barki, poprawia oddech. Kije odbarczają "zastałe" biodra i wymuszaja poprawę postawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kijki bardzo ułatwiają piesze wycieczki, choć także bez nich, ruch to zdrowie ;)

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idąc do szkoły widuję wiele osób "chodzących z kijkami". Myślę, że każdy ruch jest dobry. + za wywiad :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.