Facebook Google+ Twitter

Chojnice, Czersk i Gdańsk najlepiej zagospodarowane

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-11 21:39

Najlepszą przestrzeń publiczną w polskich miastach stworzyły w zeszłym roku Chojnice, Czersk i Gdańsk. Wyniki konkursu na najlepiej zagospodarowaną w 2007 roku przestrzeń publiczną w Polsce, ogłosiło dzisiaj Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Jak mówi Tadeusz Markowski, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, tym miastom najlepiej udało się tworzenie miejsc otwartych dla ludzi. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach - rewitalizacja przestrzeni historycznej (nagroda dla Chojnic), stworzenie nowej przestrzeni publicznej (nagroda dla Czerska) i zagospodarowanie terenów zielonych (nagroda dla Gdańska).

Tadeusz Markowski wyjaśnia, że w konkursie oceniane były dwie rzeczy - wygląd miejsca i jego popularność wsród mieszkanców. Według Markowskiego, dobra przestrzeń publiczna to taka, która "żyje" wśród mieszkańców, ludzie przychodzą tam bo lubią to miejsce.

Niestety, w naszych miastach brakuje miejsc przyjaznych mieszkańcom. Według Tadeusza Markowskiego jest tak dlatego, że przestrzenie publiczne pozwala się zabudowywać deweloperom. Zabudowując otwartą przestrzeń, deweloperzy w krótkim czasie osiągają zysk, ale na dłuższą metę atrakcyjność miasta spada.

Konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce odbywa się co roku.

Organizatorami konkursu są Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.