Facebook Google+ Twitter

"Chopin dla niewidomych" - niezwykły projekt PZN

Współautorzy: Marta Wróbel

Polski Związek Niewidomych wygrał konkurs pt. "Chopin dla niewidomych". Celem przedsięwzięcia jest udostępnienie dorobku F. Chopina, niewidomym i słabowidzącym oraz wypracowanie produktów, które będą służyły kolejnym pokoleniom.

Konkurs został ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dofinansowany przez Fundusz Wymiany Kulturalnej, w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Partnerami projektu są: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina oraz The Norwegian Association of the Blind and Partially Sighted (Norges Blindeforbund).

Zwycięzca, czyli PZN, w ramach projektów zaplanował szeroki wachlarz przedsięwzięć. Między innymi planowane jest wydanie w języku Braille'a nut i listów pisanych przez F. Chopina. wykonanie audiodeskrypcji do filmu "Chopin - pragnienie miłości" w wersji polskiej i angielskiej. Ciekawe i ważne dla środowiska osób niewidomych, pasjonujących się muzyką poważną, będzie opracowanie i wydanie w powiększonym druku biografii Edwina Kowalika - nieżyjącego, niewidomego pianisty, laureata konkursu chopinowskiego,

W ramach projektu planowany jest w Warszawie, w 2011 r., czterodniowy festiwal "Chopin klasycznie i nowocześnie" z udziałem osób z dysfunkcją wzroku (granie utworów Chopina na różnych instrumentach, w różnych aranżacjach). W projekcie przewidziano również opracowanie i przeprowadzenie ścieżki kariery 4 młodych, uzdolnionych niewidomych. Celem tego pomysłu jest włączenie ich w główny nurt muzyczny.

Pomyślano również o szkoleniach dla osób, które będą zajmować się adaptacją czarnodrukowego zapisu nutowego utworów muzycznych do potrzeb osób z uszkodzonym wzrokiem.

To bardzo dobra inicjatywa, która pozwoli niewidomym osobom lepiej poznać twórczość Fryderyka Chopina, a tym samym bardziej uwrażliwi je na wyjątkową muzykę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.