Facebook Google+ Twitter

Chopin i Bacewicz na otwarcie Festiwalu Pianistyki Polskiej

Sobotnia inauguracja 43. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku wypadła niezwykle efektownie. Stała pod znakiem koncertów fortepianowych Grażyny Bacewicz i Fryderyka Chopina, a więc ekspresyjnego żywiołu i romantycznej nostalgii.

Koncert inauguracyjny poprowadził Andrzej Zborowski / Fot. Ryszard K. HetnarowiczZanim zabrzmiała muzyka, uroczystego otwarcia tegorocznego festiwalu dokonał Maciej Kobyliński, prezydent Słupska. W wypowiadanych przez niego słowach znalazło się miejsce na wspomnienie i oddanie czci nieżyjącym już inicjatorom i organizatorom FPP - Jerzemu Waldorffowi, Jerzemu Bytnerowiczowi i Janowi Stępniowi, którego niedawną śmierć uczczono chwilą ciszy. Znalazło się również miejsce na... solenne publiczne przyrzeczenie dołożenia wszelkich starań, by za dwa lata spotkać się podczas inauguracji w przynajmniej odnowionej sali słupskiej Filharmonii. Chwilę potem Andrzej Zborowski, prowadzący koncert inauguracyjny, oddał głos muzyce.

W pierwszej części jako soliści wystąpili Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, tworzący Lutosławski Piano Duo. Z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, pod batutą Bohdana Jarmołowicza, wykonali oni Koncert na dwa fortepiany Grażyny Bacewicz. W literaturze pianistycznej należy on do najtrudniejszych i najbardziej żywiołowych kompozycji, ale tej skali trudności w słupskiej prezentacji nie było widać. Zarówno soliści, jak i orkiestra doskonale współbrzmieli, a zgraniem i precyzją wykonania - szczególnie środkowej partii Vivace - ujęli wyrobioną przecież festiwalową publiczność. Nie można jednak nie zauważyć, że na widowni zasiedli w większości melomani, którzy oczekiwali raczej innych doznań estetycznych niż niesione przez neoklasycystyczne - a może nawet bardziej neoekspresjonistyczne - kompozycje Bacewicz.

Przy fortepianie Stanisław Drzewiecki. / Fot. Ryszard K. HetnarowiczTe oczekiwania w pełni zaspokoiła druga część inauguracji. Przy fortepianie zasiadł Stanisław Drzewiecki, a w repertuarze przewidziany I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. I jemu towarzyszyli słupscy filharmonicy. Już dźwięki Allegro maestoso, z powtarzającym się motywem znanym chociażby z audycji telewizyjnej prof. Miodka "Ojczyzna polszczyzna", wprowadziły melomanów w świat romantycznego pejzażu i wytłumiły rozedrgane wcześniejszymi tonami emocje. Pełnią melancholii, poczucia samotności i piękna słanych muzycznie subtelnych uczuć i namiętności, zabrzmiał fortepian Drzewieckiego w środkowej części koncertu (Larghetto).

Jeśli zważy się, że - o czym piszą biografowie Chopina - tworzona ona była pod wpływem rozwijającej się miłości kompozytora do Konstancji Gładkowskiej, łatwo będzie sobie wyobrazić ten ładunek zawartych w niej nastrojów tkliwości, tęsknoty i melancholii. Po kończącym Taka jest nasza publiczność! Bez bisów nie wypuści! - przekonywał Drzewieckiego Bohdan Jarmołowicz, dyrektor i dyrygent Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. / Fot. Ryszard K. Hetnarowiczkoncert Rondzie Vivace z wyraźnymi rytmami krakowiaka, publiczność zgotowała soliście i filharmonikom owacje na stojąco. I nie było mowy o opuszczeniu jej bez bisowania. A na bis Drzewiecki wybrał Scherzo h-moll Chopina, łączące w sobie prawdziwą nawałnicę dźwięków z melodyjnością nieoczekiwanie wplecionej w nie kolędy "Lulajże, Jezuniu".

Dzisiaj drugi dzień festiwalowy. O godz. 19. w sali słupskiej Filharmonii rozlegną się walce romantyczne i muzyka Wolfganga A. Mozarta. Przy fortepianie zasiądzie Elżbieta Karaś - Krasztel, a towarzyszyć jej będzie kwartet smyczkowy Prima Vista.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie tylko ukojenie, Marku! W swej łaskawości nawet... tekst podyktuje! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.09.2009 13:18

Ryszardzie, znakomita relacja. Jak to dobrze, że ktoś "wymyślił" muzykę :). Daje ukojenie w tym łomocie świata!.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.