Facebook Google+ Twitter

Chopin obecny także w Chełmży

Chełmża włączyła się w obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

 / Fot. Robert Wejszewski (IDEA)W Sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury, przy ul. Bydgoskiej zgromadziły się władze miasta, nauczyciele, dzieci i młodzież z chełmżyńskich szkół, a także miłośnicy muzyki Chopina. Pod honorowym patronatem burmistrza Jerzego Czerwińskiego odbyła się w Chełmży inauguracja obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, zatytułowana "Chopin zaklęty w pięknie".

Fryderyk Franciszek Szopen

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Czerwiński - Bardzo dobrze, że właśnie w dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina spotykamy się w Chełmży i tym samym rozpoczynamy obchody rocznicowe. Chciałbym, aby za każdym razem, kiedy będą się powtarzać imprezy z tego cyklu, zorganizowane przez naszą chełmżyńską bibliotekę i Szkołę Podstawową nr 2, gromadziło się tyle osób. - Mówił burmistrz. - To, co niezwykle ważne w Chopinie, to jego polskość. Z pewnością jest to obywatel świata, ale niewątpliwie my, Polacy, powinniśmy pamiętać, że Fryderyk Franciszek Chopin był Polakiem i możemy być z tego dumni.

Kolejną część uroczystości stanowiła prezentacja przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 oraz ich opiekunkę Marzannę Matyasik. Dzieci zaprezentowały krótką scenkę, a ich nauczycielka poezję, związane z twórczością Chopina. Występ nagrodzony został gromkimi brawami.

200 koncertów na 200. rocznicę

Centralną część chełmżyńskich obchodów rocznicowych stanowił recital utworów Chopina w wykonaniu Roberta Matusiaka, przygotowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Zebrani goście w skupieniu wysłuchali kilku mazurków i nokturnów, zagranych na pianinie.

Sejm RP ogłosił rok 2010 "Rokiem Chopina". Także w Chełmży będziemy mieli brać okazję w różnego rodzaju przedsięwzięciach kulturalnych, odbywających się aż do grudnia. Tylko pierwszego marca w naszym regionie odbyło się 200 koncertów na 200. rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora i pianisty. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ich organizację dwa miliony złotych. Połowa tej kwoty pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, druga jej cześć - z budżetu Urzędu Marszałkowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.