Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8949 miejsce

Chopin spędził zimę z kochanką na Majorce

Łagodny klimat Majorki miał podreperować nadwyrężone gruźlicą zdrowie Chopina. W klasztornych murach pragnął zaznać nie tylko upragnionego spokoju - z dala od hałaśliwego Paryża - ale przede wszystkim ciepła u boku kochanki Sand.

Katedra na Palma de Mallorca powstała w latach 1230 i 1600 w gotyckim stylu. Szczególny zachwyt budzą portale i rozetowe witraże. Fot. Wikipedian Commons / Fot. WikipediaChcąc z nadmorskiej promenady dostać się do miasta, trzeba pokonać tarasy - płaskie poziome progi. Na ich zboczach urzekają piękne wille bogaczy. Fot. Wikipedia Commons / Fot. WikipediaPalma de Mallorca jest stolicą i najpiękniejszym miastem Balearów na wyspie Majorka. Jest także największym ośrodkiem turystycznym na mapie świata. W centrum miasta rosłe palmy sąsiadują z monumentalną bryłą katedry, powstałą w latach 1230 i 1600 w surowym gotyckim stylu. Ozdobę stanowią przepiękne portale i ogromne rozetowe witraże, tworzące mozaikę światłocieni wewnątrz świątyni. Usytuowana na wzgórzu katedra, dominuje nad panoramą stolicy.

Perłą architektury na wyspie La Portella, jest jej arabska część. Europejska część Palmy, która powstała w XVI i XVIII wieku, różni się znacznie od La Portelli. Na każdym kroku dostrzec można blichtr nowoczesności, ekskluzywne butiki i mnóstwo przytulnych kafejek. Szerokie promenady, gwiaździste place, ozdobne skwery i bogato zdobione fasady budynków, przyciągają wzrok każdego turysty. Natomiast część arabska, niegdyś stanowiąca bastion, jest miastem starym z krętymi i wąskimi uliczkami, ślepymi zaułkami, ciasno do siebie przylegającymi budynkami.

Widok ogólny wioski Valldemosa. Do niej dojechać można z odległej 18 km Palmy krętymi serpentynami. W miejscowym klasztorze trwały ślad po sobie pozostawił Fryderyk Chopin. Fot. Wikipedia Commons / Fot. WikipediaKlasztor Kartause, w którym Chopin razem z George Sand spędził zimę 1838/39 r. narzekając na złą pogodę i pozbawione ogrzewania pomieszczenie, co obojgu zepsuło wymarzony pobyt. Fot. Wikipedia Commons / Fot. WikipediaTurystów urzeka egzotyczna urbanistyka oraz pewna tajemniczość: budynki od strony ulicy pozbawione są okien, bramy starannie zaryglowane. Za tajemniczymi fasadami są podwórka pełne zieleni, które - z powodu panującego tu klimatu - przypominają rzymskie atrium, dla lokatorów oazy ciszy i wypoczynku. Ślady wpływów arabskich zauważyć można nie tylko w architekturze, również w twarzach tubylców. Mieszkańcy ubierają się elegancko, ale zachowują konserwatywnie.

Wzdłuż plaży ciągnie się nadmorska promenada, jej pobocza zdobią palmy. Chcąc się dostać do miasta, trzeba pokonać tarasy, płaskie poziome progi. Ich zbocza urzekają eleganckimi willami bogaczy. W porcie, przypominającym Monte Carlo czy Cannes, cumują drogie jachty bogaczy arabskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pobyt Fryderyka Chopina w tym urokliwym miejscu był inspiracją dla autorów projektu "Chopin w Palmiarni" - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.