Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chopin tematem przewodnim 55. Międzynarodowych Targów Książki

Marta Wróbel
Marta Wróbel
Temat przewodni Chopin 2010.
Temat przewodni Chopin 2010. archium Ars Polona - organizatora 55 MTK
Rok 2010 obchodzony jest jako Rok Chopinowski. Z tego względu organizatorzy tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki, które odbędą się 20-23 maja w PKiN, postarali się o wiele atrakcji związanych z kompozytorem.

Z pewnością wielką atrakcją będą wszystkie rzeczy związane z Chopinem - w tym niezwykły i jedyny fortepian Yamahy (specjalnie sprowadzony do Polski z tej okazji), który "zapamiętuje" uderzenia w klawisze i potrafi odtwarzający wykonania największych mistrzów. Fortepian będzie cały czas grał i będzie można do niego podejść (cześć jest przezroczysta! widać jak gra) - mówi nam rzecznik prasowy Targów, Roman Czejarek.

Ciekawą atrakcją tych dni są wystawy: Wystawa „Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomasza Sikory”, „Chopin w oczach czeskiego grafika Otto Keplera”, a także wystawa książek poświęconych Chopinowi wydanych w Polsce i na świecie.

W Czwartek 20 maja (11.00–13.00) odbędzie się cykl spotkań z Moniką Gromek, autorką zeszytów edukacyjnych "Fryderyk Chopin" (Oficyna Wydawnicza Multico).

W piątek 21 maja o godz. 16.00 przygotowano dla gości niezwykłe spotkanie z prof. Mieczysławem Tomaszewskim, autorem książek „Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans” (PWM), „Chopin. Fenomen i paradoks” (Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej – Gaudium) oraz „Fryderyk Chopin” (PWM, Bosz), a o godz 16.30 odbędzie się spotkanie z Mariuszem Wroną, autorem książki „Fryderyk Chopin. Poeta fortepianu” (Świat Książki). Na koniec dnia będzie można spotkać się z przewodniczącym jury XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, prof. Andrzejem Jasińskim.

Sobota 22 maja to dzień wielu spotkań z autorami książek poświęconych kompozytorowi. Już o 11.30 spotkamy się z prof. Maciejem Gołębem – redaktorem książki „Chopin w kulturze polskiej” (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego). O 12 będziemy mogli porozmawiać z prof. Ireną Poniatowską, autorką książki „Fryderyk Chopin. Człowiek i jego muzyka” (Oficyna Wydawnicza Multico), a o 12.30 spotkanie z prof. Maciejem Buszewiczem na temat albumu poprowadzi Grzegorz Mazur (Wydawnictwo Fabryczna).

O godzinie 13 będzie można porozmawiać z Anną Czerwińską-Rydel na temat jej książki „Moja babcia kocha Chopina” oraz ilustratorką Dorotą Łoskot-Cichocką (Wydawnictwo Sióstr Loretanek), na 13.30 zaplanowano spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki „Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie” oraz ilustratorem Józefem Wilkoniem (Wydawnictwo Bernardinum), o 14.00 Spotkanie z Józefem Heroldem, autorem projektu „Chopin przyjechał”. Celem projektu jest upowszechnianie muzyki Chopina, szczegóły.

Na 14.30 przewidziano spotkanie z prof. Zofią Chechlińską, redaktorem naczelnym serii „Dzieła
Chopina. Wydanie faksymilowe” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). A o 15.00 coś dla miłośników słuchowisk spotkanie z Wandą Chotomską, autorką książki i słuchowiska „Muzyka Pana Chopina” (Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Media Rodzina, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). W spotkaniu weźmie udział Zbigniew Zamachowski, odtwórca głównej roli w słuchowisku Wandy Chotomskiej oraz lektor „Menu Chopinowskiego”.

O 16 „Chopin – Norwid – spotkanie geniuszy” - promocja książki C.K. Norwida
„Chopin / Szopen”, wydanej w języku polskim i francuskim. W spotkaniu udział biorą: Krzysztof Andrzej Jeśewski – tłumacz, Maria Ekier – grafik oraz Hanna Galant – wydawca książki (Wydawnictwo Gal). Na godz. 16.30 organizatorzy przewidują spotkanie z Maritą Albán Juárez i Ewą Sławińską-Dahlig, autorkami książki „Polska Chopina”, wydanej w języku polskim i angielskim: „Chopin’s Poland” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).

Ostatnim punktem dnia o godz. 17 będzie rozmowa z Piotrem Mysłakowskim i Andrzejem Sikorskim, genealogami, autorami książek „Rodzina ojca Chopina: migracja i awans”, „Rodzina matki Chopina: mity i rzeczywistość”, „Chopinowie: krąg rodzinno-towarzyski” (Studio Familia) oraz „Fryderyk Chopin. Korzenie” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Piotr Mysłakowski opracował również „Pamiętniki Fryderyka hrabiego Skarbka” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina) oraz wydał książkę „Ziemia Dobrzyńska w życiu rodziny Chopinów” (Studio Wydawnicze Famila).
Ostatni dzień Targów niedziela 23 maja rozpocznie się tuż po 11 spotkaniem z prof. Zofią Helman, prof. Zbigniewem Skowronem i Hanną Wróblewską-Straus, autorami opracowania „Korespondencji Fryderyka Chopina” (t.1, 1816–1831) (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego). O 12 będzie można spotkać Janusza Ekierta, autora książki „Fryderyk Chopin” (Muza SA), na 13 organizatorzy zaplanowali spotkanie z Michałem Rusinkiem, autorem książki „Mały Chopin”, oraz jej ilustratorką Joanną Rusinek (SIW Znak).
O 13.30 będzie okazja poznać Barbarę Smoleńską-Zielińską, autorkę książki „Chopin i jego
muzyka”, oraz ilustratorkę Martę Ignerską (Wydawnictwo Muzyczne Triangiel, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), o 14 będzie miało miejsce spotkanie z Elizą Piotrowską, autorką książki „Fryderyk Chopin i jego świat” (Wydawnictwo Arkady).

Organizatorzy zadbali o to żeby w ilości znakomitych gości każdy znalazł coś dla siebie. A chwilę spędzone na Targach jeszcze bardziej przekonały nas jak niezwykłą osobowością był Fryderyk Chopin.

55. Międzynarodowe Targi Książki

55. Międzynarodowe Targi Książki

Współautor artykułu:

  • Magdalena Wróbel
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chopin tematem przewodnim 55. Międzynarodowych Targów Książki - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto