Facebook Google+ Twitter

Chór Aleksandra Pustovalova w Bytomskim Centrum Kultury

W sobotni wieczór, 17 marca, na scenie Bytomskiego Centrum Kultury wystąpił Chór Aleksandra Pustovalova. Artyści zaprezentowali zarówno repertuar kompozytorów rodzimych, jak i twórców zagranicznych.

Aleksander Pustovalov
Dyrektor i dyrygent chóru Aleksander Pustovalov, pułkownik byłej Armii Czerwonej / Fot. Piotr A. JeleńDyrektor i dyrygent chóru, Aleksander Pustovalov jest leningradczykiem. Urodził się w 1937 roku. W Sankt Petersburgu, rodzinnym mieście, zdobył gruntowne wykształcenie muzyczne, gdzie ukończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną na wydziałach dyrygentury oraz kompozycji i aranżacji. Karierę artystyczną rozpoczął jeszcze w czasach byłego Związku Radzieckiego, w Armii Czerwonej. W jej szeregach przez ćwierć wieku prowadził Chór Armii Czerwonej, z którym zdobył wiele medali, odznaczeń i honorów za osiągnięcia z dziedziny kultury. Także w dowód uznania w armii zdołał awansować do stopnia pułkownika. Równolegle do pracy z centralnym Chórem Armii Czerwonej prowadził chóry w byłych republikach Związku Radzieckiego na Łotwie i Ukrainie.

Chór Aleksandra Poustovalova
W okresie pieriestrojki, rozpadu Związku Radzieckiego, byłe republiki powołały do Chór tworzy około sześćdziesięciu muzyków i śpiewaków / Fot. Piotr A.Jeleńsłużby własne armie. Skutkiem tego powstały nowe chóry ze swym narodowym repertuarem, prezentujące własne stroje armijne.
Noszący się z zamiarem kontynuacji swojej pracy Aleksander Pustovalov, powołał do życia nowy chór, pod swoim nazwiskiem, Chór Aleksandra Poustovalova. Chcąc jednak kontynuować sukcesję artystyczną po nieistniejącym Chórze Armii Czerwonej, do swego chóru zaangażował najlepszych artystów z najlepszymi głosami. Tworzący chór artyści to prawie sześćdziesięciu muzyków i śpiewaków z niemal całego byłego ZSRR, a wśród nich kilku solistów o głosach uznanych na światowych scenach operowych.

Bałałajka, instrument bez którego trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek pieśń rosyjską / Fot. Piotr A.JeleńJak twierdzi Aleksander Pustovalov, główna dewiza, która nim powoduje, to ochrona przed zapomnieniem najpiękniejszych pieśni wojskowych, ludowych odzwierciedlających klimaty życia w Rosji i w Związku Radzieckim. Należy zauważyć, że kostiumy, w jakich występują artyści są wiernymi kopiami historycznych mundurów Armii Czerwonej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.