Facebook Google+ Twitter

Chór LGBT wychodzi z szafy

Voces Gaudiae, pierwszy w Polsce chór LGBTQ i przyjaciół, wystąpi w sobotę w kilku miejscach w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Coming Outu.

Chór zaprezentuje się przed Warszawiakami na pl. Zbawiciela przy słynnej tęczy (godz. 14:00), pod pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu (godz. 15:00) i pod kolumną Zygmunta na pl. Zamkowym (godz. 16:00) już w sobotę, 11 października. W czasie prezentacji chóru wykonane zostaną trzy piosenki niespodzianki. Wyjście z szafy, czyli tzw. coming out to proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej przed innymi ludźmi.

Chór Voices Gaudiae został założony w sierpniu 2014 r. przez profesjonalnych muzyków. W chwili obecnej liczy prawie 40 członków – osób LGBT oraz ich przyjaciół. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Jej celem jest próba zaangażowania osób nieheteronormatywnych w działania kulturalne i społeczne oraz m.in. polepszenie wizerunku społeczności LGBTQ. Chór działa przede wszystkim w Warszawie, ale w planach ma także wyjazdy koncertowe. W repertuarze chóru znajduje się zarówno klasyka jak i muzyka rozrywkowa w aranżacjach chóralnych.

- 11 października to dla nas także swoisty coming out. To nasz pierwszy występ przed publicznością – mówi Misza Czerniak, założyciel i pomysłodawca chóru – Jest to także szczególna data, bo to nie tylko celebracja możliwości do bycia sobą, ale szansa na zwiększenie świadomości naszego społeczeństwa na temat problemów społeczności LGBT oraz praw człowieka.

Dla ósob LGBT wyjście z szafy wiąże się nadal z wieloma traumami oraz strachem przed dyskryminacją, odwróceniem się rodziny i przyjaciół czy utratą pracy. Jak jednak podkreślają organizatorzy happeningu, cena za coming out nie jest dzisiaj w Polsce tak wysoka jak jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego coraz więcej aktorów, reżyserów, naukowców nie ma problemu z mówieniem o własnej tożsamości płciowej.

- Chcemy zwrócić uwagę na te problemy, ale także pokazać, że wszyscy jesteśmy równi i niezależnie od orientacji seksualnej, powinniśmy móc zawsze być sobą – tłumaczy Misza Czerniak.

Międzynarodowy Dzień Coming Outu został ustanowiony w 1988 roku i upamiętnia marsz osób LGBT w Waszyngtonie, który odbył się rok wcześniej i zgromadził około 500 000 osób domagających się zrównania ich praw. Święto to, choć zostało ustanowione w Stanach Zjednoczonych, jest również obchodzone międzynarodowo, między innymi w takich krajach jak: Szwajcaria, Niemcy, Kanada, Irlandia i Wielka Brytania. Od 2008 roku 11 października jest Dniem Coming Outu także w Holandii. Po raz pierwszy na szerszą skalę Dzień Wychodzenia z Szafy obchodzony był w Polsce w 2009 roku.

Więcej informacji na www.voces.pl oraz na Facebooku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.