Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5228 miejsce

Chora tarczyca i choroba Hashimoto – jak z nią żyć?

Jej objawy są zazwyczaj mylone z depresją: zmęczenie, senność, ospałość oraz brak energii życiowej. Po wizycie u lekarza i badaniu krwi okazuje się jednak, że to nie depresja lecz chora tarczyca i związana z nią choroba Hashimoto.

Odpowiednia suplementacja przy chorobie Hashmito jest niezbędna. / Fot. Klaudia TwardaCiągle jestem zmęczona, nie mam na nic ochoty, mogłabym spędzić w łóżku resztę dnia”- niejedna osoba cierpiąca na Hashimoto powyższe słowa mogłaby wypowiadać każdego dnia niczym litanię. Dzieje się tak, dlatego ponieważ chora tarczyca wpływa w dużym stopniu na samopoczucie. Nie raz do tego stopnia, że choremu odechciewa się wychodzić do ludzi, a nawet uciekać przed nimi.

O Hashimoto z medycznego punktu widzenia...

Choroba Hashimoo to inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczycy. Zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych, co oznacza, że organizm sam niszczy własne komórki i tkanki. To choroba stosunkowo niedawno odkryta, bo na początku XX wieku, przez jednego z japońskich lekarzy – Hakaru Hashimoto. Choroba przez wiele lat nie daje po sobie poznać, że zaatakowała organizm człowieka. Może działać w ukryciu, a podstawowe wyniki badań krwi mogą na nią nie wskazywać.

Objawy:

-ciągłe zmęczenie, przygnębienie, rozdrażnienie;
-zaparcia;
-wydłużanie się trwania miesiączki;
-uczucie zimna;
-problemy ze skórą, włosami, paznokciami;
-kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała;

Leczenie choroby

Leczenie Hashimoto może okazać się, jak wielu lekarzy twierdzi przysłowiową „walką z wiatrakami” gdyż choroba zazwyczaj trwa przez cale życie, a z czasem doprowadza do niedoczynności tarczycy. Jedynie co można robić, to łagodzić jej objawy odpowiednią dietą (dobra jest dieta niskotłuszczowa, bezglutenowa, ograniczenie produktów mlecznych, dużo owoców, warzyw, wybieranie produktów o niskim IG, odpowiednia suplementacja witaminą A, C, D, selenem itd.), uprawianie sportu oraz przyjmowanie syntetycznego hormonu tarczycy.
Ponadto pacjenci stale muszą obserwować swój organizm i być pod kontrolą endokrynologa. Ważne jest powtarzanie, co jakiś czas poziomu: FT3, FT4 i TSH a dodatkowo przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) oraz tyreoperosydazie (anty-TPO). Dodatkowo lekarz może zlecić USG tarczycy a nawet biopsje, by wykluczyć zmiany złośliwe w tarczycy.

„Hashimoto - grupa wsparcia” - i Ty możesz zostać jej członkiem

W leczeniu choroby Hashimoto niezwykle ważną skarbnicą wiedzy okazuje się Internet. Informacje o dietach, suplementach, ćwiczeniach itd. warto poszukać w sieci, ponieważ bardzo często porady lekarzy okazują się niewystarczające dla chorego. Na stronach internetowych czy forach można znaleźć mnóstwo porad innych chorujących osób. Dobrym miejscem, gdzie chorzy mogą wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat Hashimto są serwisy społecznościowe, jak chociażby facebooku. Aby pomóc chorującym powstała też: „Hashimoto - grupa wsparcia” założona przez Panią Jadwigę Białobrzeską – Urbańczyk. Jak czytamy w jej opisie, grupa „(...)ma na celu wymianę doświadczeń i wzajemne wspieranie się osób ze schorzeniami tarczycy, głównie chorobami związanymi z zapaleniem tarczycy Hashimoto. Na chwilę obecną w grupie nie wypowiadają się specjaliści (lekarze), a wszystkie posty pisane są wyłącznie z perspektywy pacjentów i ewentualnie rodziny/bliskich osób chorych”.
Obecnie grupa liczy już prawie 700 członków, a ich liczba stale rośnie. Członkowie (to w 95% kobiety, jednak jest też kilku mężczyzn, zapewne dlatego, że na chorobę tę chorują częściej kobiety) wymieniają się swoimi doświadczeniami na temat choroby i jej skutków. Tematów do dyskusji jest mnóstwo: wypadające włosy, dieta, problemy skórne, interpretacje wyników badań, to tylko nieliczne z zagadnień, wokół których toczą się dyskusję, a których z dania na dzień przybywa. Każdy ma jakieś swoje wątpliwości, pytania i chciałby uzyskać na nie odpowiedź. Członkinie grupy stale dodają różnego typu rady i wskazówki, którymi pragną się podzielić. Nie raz okazują się one niezastąpione, a czasami bardziej trafne od porad lekarzy. Nic w tym dziwnego, bo nikt tak nie zrozumie chorego, jak drugi chory. Grupę można znaleźć na facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/groups/hashimoto.grupa.wsparcia/?fref=ts
Oprócz podstawowej grupy, można dołączyć również do kilku podgrup jak: „Hashimoto - walczymy o zdrowa skóre i włosy” czy „Hashimoto - depresja nam nie straszna”.
Nie daj się chorobie, dołącz już dziś do grupy wsparcia i uzyskaj bezcenną pomoc!


Źródła:
http://www.choroba-hashimoto.pl/index.php
http://vitalia.pl/artykul2031_Choroba-hashimoto.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.