Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13167 miejsce

Choroba dokuczliwego natręctwa i przymusu

Przez wiele lat występowały takie schorzenia, jak anoreksja i bulimia, a także nerwica i otyłość. Teraz ujawniła się nowa, znana raczej tylko w gronie artystów, choroba bezlitosnego natrętnego przymusu.

Ludzie mają różne choroby. Łagodne i dolegliwe. Te drugie powodują cierpienie m.in. z bólu, z nerwów, wyczerpania. Niektórzy trudno znoszą swoje dolegliwości. Czasem przestają panować nad sobą. Tkwią w przekonaniu, że tylko oni cierpią z powodu choroby. Bywa, że ona tak ich opanuje, iż nie są w stanie przyjąć niczego na zdrowy rozsądek. Moja znajoma owładnięta natręctwem sprzątania - codziennie pucuje swoje mieszkanie, mimo że jest w nim tylko z mężem i nie ma żadnej racjonalnej przesłanki, aby tak dokładnie każdego dnia powtarzać w koło sprzątanie. Ale ona wie swoje. Ten sam rytuał tańca z odkurzaczem, szmatą i szczotką w ręku - to nie kaprys czyściocha, to odruch choroby, zwany w medycynie i psychologii obsesyjnym natręctwem.

Nie tylko ona cierpi z powodu choroby natręctwa. Cierpi także jej mąż. W tym czasie, gdy ona sprząta – on jest wyrzucony z domu. Nie może się jej plątać między nogami, jak twierdzi ona, ani patrzeć na to co ona robi. Ma obowiązek zejść jej z oczu. Nieważne czy na dworze deszcz, mróz czy zawierucha śnieżna – musi wyjść z domu. To obowiązek i nakaz żony. Obowiązek męża a nakaz żony, bo nie ma w tym czasie żadnych „ale”, czy możliwości pertraktacji. Po prostu musi być tak - nie inaczej, żeby nie było gorzej.

Wiele kobiet i mężczyzn, cierpi na różne natręctwa i obsesje. Nie dają sobie wytłumaczyć, w czym rzecz i jak postępować i leczyć te choroby. Przypomnijmy, że natręctwo w definicji to nieodparta potrzeba zachowywania się w pewien sposób, nawet mimo świadomości, że ten sposób jest nieracjonalny. Obsesją zaś nazywa się ideę lub myśl, która opanowuje umysł i nie chce go opuścić. Obsesyjna aktywność psychiczna wiedzie często do natręctw w zachowaniu, dlatego też oba te zjawiska zwykle występują razem. Większość ludzi doznaje czasem drobnych obsesji i natręctw. Na przykład pewnego dnia trudno się pozbyć jakiejś piosenki, która brzmi nam w głowie. Ale zjawiska takie nie mają znaczenia. Obsesje i natręctwa stają się chorobami dopiero wtedy, kiedy ich intensywność i uporczywość, zaburza normalny tryb życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@1945 - Autor jest młody i posłużył się zbitką słowną nie przystającą do zwyczajowo używanych i zaakceptowanych w polszczyźnie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
1945
  • 1945
  • 27.12.2011 09:57

Wyłapywanie ślicznych kwiatków w tekście jest moim obsesyjnym natręctwem, np.:
"Nie może się jej plątać między nogami"
Wystarczyłoby: "Nie może się jej plątać po mieszkaniu".
Ale jeśli koniecznie muszą być nogi, to POD nogami, a nie między nogami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Obsesją zaś nazywa się ideę lub myśl, która opanowuje umysł i nie chce go opuścić. Obsesyjna aktywność psychiczna wiedzie często do natręctw w zachowaniu, dlatego też oba te zjawiska zwykle występują razem."

Tak właśnie, szanowny Autorze.
Społecznościowy portal dziennikarstwa obywatelskiego staje sie od czasu do czasu miejscem, gdzie tego typu obsesjonaci i frustraci demonstrują kliniczny przykład obsesji.
Ostatnio pojawił sie na naszym portalu "autor" piszący, komentujacy i nicujący na dziesiątą stronę tylko jeden temat: tytuł profesorski dla jednego z najbardziej rozpoznawalnych ludzi w Polsce. Teksty tego pana maja charakter donosów na obiekt jego obsesji, rozbudowane o donosy na wybranych przedstawicieli rządu ; dyskusję pod własnymi doniesieniami człowiek ten prowadzi na ogół sam z sobą. Sekunduje mu kilku oszołomów bez twarzy i nazwiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.