Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35671 miejsce

Choroba prosto z sieci

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-11-21 07:40

Agresja, zaniedbywanie rodziny i znajomych, mimowolne ruchy palców - to tylko niektóre z objawów nowych uzależnień. Nie dotyczą one tylko młodzieży. Dotykają bowiem ludzi w każdym wieku.

Michał Kalinowski nie ma Internetu w domu, więc korzysta z kafejki internetowej. Nie wiedział, że od Internetu można się uzależnić. /Fot. Dziennika BałtyckiInfoholizm i siecioholizm to nowe uzależnienia znane medycynie od niedawna, mogą być bardzo niebezpieczne. Problem uzależnienia od sieci niepokoi, coraz więcej osób podłącza się do Internetu i coraz częściej z niego korzysta.
Ludzie, którzy mają problem z kontrolą impulsów, opanowaniem emocji, nieradzący sobie ze stresem, mający niskie poczucie własnej wartości, problemy z nawiązywaniem kontaktów i trudności z koncentracją, są najbardziej narażeni na tego typu uzależnienie. Z osobą uzależnioną od Internetu czy informacji należy postępować tak, jak w przypadku każdego uzależnienia. Powinno się ograniczyć dostęp do czynnika uzależniającego.
- Zazwyczaj nie korzystam z kawiarenki internetowej, teraz byłam zmuszona, bo chwilowo nie mam Internetu w domu - mówi 26-letnia Magdalena ze Starogardu. - Przyszłam tu by sprawdzić pocztę mailową i nowe wiadomości na forum. Jestem tu, bo nie wyobrażam sobie dnia bez Internetu.
Magda nie uważa się za osobę uzależnioną.
- O uzależnieniu od Internetu możemy mówić wówczas, jeżeli wystąpią u człowieka w ciągu 12 miesięcy przynajmniej trzy objawy określane jako diagnostyczne - mówi Ryszarda Andrzejewska, psycholog w Ośrodku Leczenia Uzależnień w Starogardzie Gd. - Jednym z nich jest rosnący czas spędzany przed komputerem. Drugim niepokojącym objawem może być zespół abstynencyjny, czyli udowodnienie innym, że nie jesteśmy uzależnieni od Internetu. Kolejnym objawem jest wykazywanie braku czasu, przedkładanie spraw rodzinnych, zawodowych, spotkań ze znajomymi nad siedzenie w Internecie. Niewysypianie się, agresja, brak zainteresowania tym, co jest wokół nas, pobudzenie psychoruchowe, lęk, niepokój, obsesyjne myślenie o tym, co się dzieje w sieci, mimowolne ruchy palców podobne do czynności pisania na klawiaturze to również objawy towarzyszące temu uzależnieniu. Podobnie jest z uzależnieniem od informacji.
Od informacji uzależnione są najczęściej osoby starsze, siedząc w domu oglądają każde wydanie wiadomości z nadzieją, że jako pierwsi dowiedzą się czegoś nowego.
W powiecie starogardzkim spotkaliśmy się z pojedyńczymi przypadkami, co nie znaczy, że takich przypadków jest mało. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że zbyt częste i długie siedzenie w sieci lub przesadne śledzenie informacji może być uzależnieniem. Do ośrodka zazwyczaj zgłaszają się nie osoby uzależnione, ale ich bliscy. To oni najczęściej zauważają niepokojące zmiany.
Warto wiedzieć, że pomoc można uzyskać w starogardzkim Ośrodku Profilaktyki Leczenia Uzależnień przy ul. Chopina 9 tel. 0-58 562-94-93 .

- Przeprowadzam wiele badań w szkołach - mówi Elżbieta Dziemińska, psycholog ze starogardzkiej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. - Zdarza się, że młodzież nocami przesiaduje przy Internecie. W mojej pracy spotkałam się z kilkoma przypadkami, gdzie młodzi 6-7 godzin spędzali siedząc w sieci. Coraz więcej osób się uzależnia. Z moich statystyk wynika, że 80 procent młodzieży woli korzystać z Internetu aniżeli czytać książki - dodaje pani psycholog.

Co to takiego?

Infoholizm to uzależnienie od informacji polegające na bieżącym śledzeniu newsów z nadzieją na zdobycie najświeższych informacji. Siecioholizm to uzależnienie od Internetu, internauta korzysta z sieci przez długie wieczory niekiedy zarywając noce bez wyraźnej potrzeby.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mam na imię Aga i byłam infoholiczką :) Miesiąc temu udało mi się wreszcie uzyskać wymarzony stały dostęp do sieci i...zaczęło się. Najpierw niewinnie-sprawdzenie głównych portali, poczty, rozmowy ze znajomymi. Potem nagle okazało się, że ze środy zrobiła się niedziela a chodzenie na wykłady stało się zbędne wobec ilości informacji, które mogę przyswoić przed ekranem monitora w swoim domu. Na szczęście nie mieszkam sama i w porę zostałam "przywrócona" do rzeczywistości. Teraz wiem, że internet to czasozabieracz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.