Facebook Google+ Twitter

Chorobowe? Pracuj w domu!

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa, że kobiety w ciąży powinny mieć możliwość pracy w domu lub telepracy.

PKPP Lewiatan / Fot. PKPP LewiatanZwolnienia chorobowe, ciążowe, wychowawcze, dezorganizują tak pracę firm, jak i utrudniają samym kobietom powrót do pracy.

"Osoba zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo w pełnym wymiarze etatu jest i tak mniej efektywna niż kobieta w ciąży wykonująca pracę z domu. Umożliwienie pracy kobietom w ciąży w domu, czy w formie telepracy ograniczy wydatki z budżetu na zasiłki chorobowe. Jednakże największą zaletą takiego rozwiązania jest utrzymanie (a najlepiej wzrost) zatrudnienia kobiet", jak twierdzi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

"Im dłuższa przerwa w pracy związania z macierzyństwem i późniejszą opieką nad dzieckiem, tym trudniejszy powrót kobiety do pracy. Dlatego Lewiatan proponuje rozwiązania, które zachęcą kobiety do podejmowania pracy już po urlopie macierzyńskim (i ewentualnym wypoczynkowym). Chodzi, np. o możliwość zamiany pracy na telepracę w okresie, w którym przysługuje uprawnienie do urlopu wychowawczego. Proponujemy również inne rozwiązania dogodne dla pracodawców, ale przede wszystkim pozwalające na elastyczne dysponowanie czasem przez pracowników - wydłużenie okresów rozliczeniowych, wprowadzenie ruchomego czasu pracy, czy zmiany przepisów BHP, by łatwiej pracownicy mogli korzystać z rozwiązań telepracy.

Szukamy rozwiązań, które pozwolą kobietom świadczyć pracę jak najdłużej przy jak najmniejszym obciążeniu zdrowia jej i dziecka (już istnieje możliwość skorzystania z 2 tygodni urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem), ale także korzystnych dla pracodawców".

Pomysł ten mógłby sprawdzić się jako alternatywa dla nadużyć związanych z przyznawaniem zwolnień chorobowych. Spowodowałby także przypływ pieniędzy dla osób zmuszonych do pozostawania w domu.

Praca zdalna, uznana na Zachodzie, w Polsce jest jeszcze mało popularną formą wykonywania obowiązków służbowych. Wprowadzenie powyższych idei mogłoby więc także wpłynąć mocniej na rynek zatrudnienia oraz częściowo rozwiązałoby problem mobilności pracowników.

Za stroną PKPP Lewiatan
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.