Facebook Google+ Twitter

Choroby urlopu nie mają

Urlop kojarzy się z wypoczynkiem i mile spędzonymi chwilami w gronie najbliższych, ale na pewno nie z chorobami. Niestety, potrafią one zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie i zrujnować nasze plany na wakacje.

 / Fot. IrenaCo na nas czyha w gorące dni…

Liczba niebezpieczeństw jest imponująca, aczkolwiek do najczęściej rozpoznawanych należą m.in. oparzenia słoneczne, angina oraz ukąszenia owadów. Oczywiście mogą się one pojawiać w przeciągu całego roku, ale to właśnie w okresie letnim ich liczba znacznie wzrasta. Nie oznacza to także, iż nie powodują poważnych konsekwencji. Najrozsądniej jest zasięgnąć opinii specjalisty, aby nie doprowadzić do groźnych powikłań.

Oparzenia słoneczne

Pomimo, że dużo się mówi na temat bezpiecznego opalania latem, osób dotkniętych poparzeniami w tym okresie jest nadal bardzo wiele. Oparzenie słoneczne charakteryzuje się nasilonym rumieniem skóry, któremu towarzyszy uczucie pieczenia oraz pojawiające się pęcherzyki. Są to efekty zbyt długiej ekspozycji ciała na słońce. Najwrażliwsze na promieniowanie są okolice powiek, dół brzucha oraz wewnętrzna powierzchnia ud. Konsekwencje związane z tego typu uszkodzeniami skóry są poważne i nie należy ich bagatelizować. Część z nich można leczyć domowymi sposobami, takimi jak zimne okłady z lodu czy jogurtu. W przypadku poważnego oparzenia należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Osoby, które doznały tego typu obrażeń są także bardziej narażone na nowotwór jakim jest czerniak.

Angina

Każdy z nas słyszał o anginie, bądź też doświadczył jej osobiście. Zapalenie gardła i migdałków, bo tak inaczej się ją nazywa, to dolegliwość, która szczególnie często dotyka nas podczas wakacji. Związane jest to ze spożywaniem zimnych, gazowanych napojów czy lodów, których nie sposób sobie odmówić podczas upalnych dni. Do najczęstszych objawów należą silny ból gardła oraz związane z nim problemy przełykania, wysoka gorączka czy biały nalot na migdałkach. Są one na tyle uciążliwe, że natychmiastowa pomoc wydaje się konieczna. Angina to choroba przenoszona drogą kropelkową, którą leczy się poprzez stosowanie odpowiedniego antybiotyku. Najczęstszym błędem jest przerwanie przyjmowania przepisanych lekarstw w momencie ustąpienia objawów.

Ukąszenia

Lato sprzyja także większej aktywności owadów, a co za tym idzie rośnie liczba ukąszeń, np. przez osy czy pszczoły. W ich wyniku pojawia się na skórze czerwona plamka i opuchnięcie. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinna być dezynfekcja rany, a następnie wizyta u lekarza. Nie zawsze bowiem posiadamy wiedzę na jaki rodzaj jadu insektów jesteśmy uczuleni. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Jest to reakcja organizmu na ugryzienie owada powodująca rozszerzenie naczyń krwionośnych i w konsekwencji spadek ciśnienia tętniczego. Objawia się ona swędzeniem rąk i nóg, zawrotami głowy oraz przyspieszonym tętnem. Należy wówczas udzielić takiej osobie szybkiej i profesjonalnej pomocy.
Korzystając z pięknej pogody często spędzamy czas na wycieczkach w lesie czy parku. Nie zastanawiamy się wówczas nad tym, że czyhają tam na nas również ich mieszkańcy, tacy jak komary i kleszcze. Oczywiście nie namawiamy do zrezygnowania z aktywności na świeżym powietrzu, ale warto pamiętać, aby po takiej wizycie dokładnie sprawdzić czy nie mamy zmian na skórze. W momencie, gdy dostrzeżemy jakieś niepokojące ślady, najlepiej od razu zasięgnąć porady lekarza.

Jak zapewnić sobie spokojny wypoczynek?

Co jednak zrobić, gdy nasz stan się pogarsza i nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji jak sobie poradzić z dolegliwościami? Najważniejsze to nie ignorować objawów i jak najszybciej odwiedzić lekarza. Większość rezygnuje z takiego spotkania w związku z odległymi terminami wizyt. Obecnie funkcjonują ambulatoria przy placówkach medycznych, gdzie bez zbędnej kolejki i czasu oczekiwania można zasięgnąć specjalistycznej opieki. Jedną z nich jest Prywatna Lecznica Certus w Poznaniu, która oferuje 24-godzinne pomoc chirurga, internisty czy pielęgniarki. Ważne, żeby w przypadku jakiegokolwiek pogorszenia stanu zdrowia, bez zbędnej zwłoki skonsultować się z lekarzem. Sporządzając listę zawartości naszej walizki na dalekie podróże, nie zapominajmy dopisać do niej kompleksowych badań, by w pełni cieszyć się spokojnym urlopem. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą zapisany adres najbliższej pomocy medycznej w razie nagłego wypadku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Przywalił?
By przywalił, gdyby jednoczęsnie postulował jakąś konstruktywną i przełomową zmianę. Na przykład refleksję nad "prawami wyborczymi". A tak - nabijając się z nich - jednocześnie podtrzymuje mit. Bo mit jest święty. Świętością świecką, ale... to tym bardziej jest "święty"! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otóż to! Po Co? Czy watro sobie strzępić jęzor, bądź tworzyć nikomu niepotrzebne elaboraty naparzając z wściekłością (z bezsilności) w klawiaturę? Wydaje się, że wszyscy o większości - nieraz tutaj poruszanych sprawach - wiedzą i co z tego? Ano nic. Jest jak jest, a beznadzieja rośnie w zastraszającym tempie, przynajmniej w moim obserwowalnym otoczeniu.

Poprzedni minister w resorcie zdrowia wprowadził skierowania do okulisty i dermatologa. Nikomu jakoś to nie przeszkadza, że walka z kolejkami przed gabinetami okulistów i dermatologów dalej jest prowadzona metodą przerzedzenia tych kolejek poprzez przekierowanie ich gdzie indziej...

Czasem tak się zastanawiam, czy Lis nie miał jednak racji, gdy przywalił widzom mówiąc , że są bardziej głupi niż się na ogół sądzi...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż się chce napisac elaborat, ale po co..?
"Walczące buldogi"- są faktem. Lekarze "wplątani" - są faktem. Ale część lekarzy "bezwolnie wplątanych", którym wydaje się być dobrze z tym - też są faktem. A tych - bynajmniej nie usprawiedliwię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wszystkie badania" - w rzeczywistości są to badania, które może zlecić lekarz w danym momencie i które zostaną zrefundowane przez NFZ ;)

---------------------------------------------------------------------- --------------
Masz rację.
Większość pacjentów rozumie ten zwrot "wszystkie badania" mniej więcej tak: "Nie wiem, co mogę mieć zlecone, ale proszę zrobić absolutnie wszystko, co tylko można... nie jakieś tam celowane, kierowane, wyrywkowe. Ja chcę być diagnozowany/diagnozowana wszechstronnie i najlepiej przy pomocy najnowszych metod." I dobrze. Problem tylko w tym, że to będzie pokrywane przez kasę społeczną czyli naszą, albo niczyją - jak chcą inni...

Lekarz w naszym systemie nie jest strażnikiem interesu czy dobra pacjenta (jak chcą inni). To tylko pustosłowie i najbezczelniejszy slogan pod słońcem, jakim karmi nas propaganda społecznej służby zdrowia. Ba! Wplątując lekarza w "dbanie o społeczną kasę" wsadzono go w rozgrywki firm farmaceutycznych w dojeniu właśnie tej kasy za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia i NFZ. W jaki sposób? Ano właśnie poprzez wskazywanie, co należy robić z badań, za co będą refundacje a za co nie. Właśnie to w tym zakresie odbywa się największa walka buldogów pod parawanem dbania o dobro pacjenta. Tworzy się "bezpłatne" programy zdrowotne, walczące z jakimiś chorobami, rzeczywistymi bądź wydumanymi. To nie ma większego znaczenia. Chodzi tylko o przebicie się z "uzasadnieniem" wybranej akcji. Natomiast pacjent cieszy się zazwyczaj z "bezpłatności"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To "wszystkie badania", na jakie mogę pani/panu dać skierowanie.
Cholesterol? Już pan/pani miał/miała w tym roku "robiony" ;)

"Wszystkie badania" - w rzeczywistości są to badania, które może zlecić lekarz w danym momencie i kóre zostaną zrefundowane przez NFZ ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czasem warto zapoznać się z podstawowymi terminami, nie tylko medycznymi. Synonimami słowa "kompleksowy" są: całościowy , systemowy , gruntowny , łączny , wszechobejmujący , wszechogarniający , ogólny , zbiorczy , generalny , globalny , szeroki , wielostronny , wszechstronny , holistyczny , rozległy , dogłębny , syntetyczny.

A zatem "kompleksowy" trochę odbiega od słowa"podstawowy"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Choroby urlopu nie mają ? Mają, mają długie wakacje. Żona jest ciałem pedagogicznym i wiem coś na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to są "kompleksowe badania"?

Czy to jest to samo, co (najczęściej używany przez pacjentów zwrot w gabinecie lekarskim) - "wszystkie badania"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

/...można zasięgnąć specjalistycznej opieki./

Opieka polonisty wskazana. Też specjalista.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.