Facebook Google+ Twitter

Chorwaci powiedzieli "tak" Unii Europejskiej. Będą 28. członkiem UE

"Historyczny moment" jak określili go rozentuzjazmowani politycy, miał miejsce 22 stycznia i stanowił on ukoronowanie długiej drogi Chorwacji do członkostwa w Unii Europejskiej.

 / Fot. PAP/EPA/STRINGERJuż 20 minut słuchania radia w taksówce z lotniska do centrum Zagrzebia mogło nas zmęczyć. W agresywnej kampanii niekończących się spotów zachęcających do głosowania za wstąpieniem do Unii, namawiali wszyscy: od prezydenta przez opozycję po Kościół i wpływowe stowarzyszenie weteranów wojennych. Do kampanii poparcia dla chorwackiego członkostwa w UE włączyły się niespodziewanie takie postacie jak Milorad Dodik, wyjątkowo tutaj niepopularny prezydent serbskiej jednostki administracyjnej w Bośni i Hercegowinie i Ante Gotowina, generał chorwackiej armii, w zeszłym roku skazany przez Trybunał ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii na 24 lat pozbawienia wolności, za zbrodnie wojenne popełnione na chorwackich Serbach.

Co do potrzeby wstąpienia do Unii zgodne były zarówno rząd, jak i opozycja. To na barkach tej ostatniej spoczywał zresztą 6-letni proces negocjacji akcesyjnych: Chorwacka Wspólnota Demokratyczna straciła władzę przed zaledwie miesiącem i wczorajsze referendum to w ogromnej mierze jej sukces. Przeciwko Unii wystąpiły marginalne, ale przy tym bardzo głośne, radykalne grupy, tak z prawej, jak i lewej strony sceny politycznej.

Zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy Unii stronili od merytorycznej rozprawy. Dużo było populizmu i straszenia. Eurosceptycy lubowali się w opowieściach o rychłym rozpadzie UE i pogłębiającym się kryzysie gospodarczym, rząd ze swojej strony postawił na ciągłe podkreślanie, co grozi Chorwatom, jeśli zdecydują się pozostać poza nią. Do najbardziej absurdalnych stwierdzeń proeuropejskiej kampanii należy z pewnością wystąpienie minister spraw zagranicznych, Vesny Pusić, która zagroziła obywatelom, że na wypadek chorwackiego "nie", państwo nie będzie w stanie wypłacać im emerytur.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No i słusznie , bo UE da im lepsze szansę , tylko trzeba umieć korzystać .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.