Facebook Google+ Twitter

Chorwacja. 6000 kilometrów słońca

Chorwacja to raj na ziemi dla tych, którzy w odwiecznym sporze pomiędzy wakacjami w górach i nad morzem wybiorą wylegiwanie się na plaży.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bucht_Lucice.JPGKilkadziesiąt magicznych wysepek, wybiegające w morze cyple i urokliwe zatoczki co roku przyciągają do Chorwacji turystów z całego świata. Prawie 6 tys. km linii brzegowej daje wręcz nieograniczone możliwości wyboru najbliższej sercu i opaleniźnie plaży.

Poza nielicznymi wyjątkami wybrzeże wolne jest od prywatnych plaż z ograniczonym dostępem, a z uroków morskich i słonecznych kąpieli można korzystać nie przejmując się wydzielonymi strefami czy ratownikami prężącymi torsy niczym przystojniacy ze „Słonecznego patrolu”. Wystarczy odpowiedzialność i zdrowy rozsądek. Na dobrą sprawę, w niektórych miejscach nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne – nawet kostium kąpielowy. Odrobina odwagi wystarczy by cieszyć się niczym nieskrępowanym wypoczynkiem na jednej z wielu plaż dla nudystów.

Spośród wielu chorwackich regionów niesłabnącą popularnością cieszy się Dalmacja Środkowa. Jej centrum stanowi liczący sobie 1700 lat Split - letnia rezydencja rzymskiego cesarza Dioklecjana, obecnie turystyczna i kulturalna stolica regionu. Z pałacu zbyt wiele co prawda nie zostało, ale atmosferę pałacowych murów poczuć można spacerując uliczkami, które niegdyś stanowiły wnętrze tej pełnej przepychu budowli.

Okoliczne wyspy, takie jak Hvar, Brac, Solta i Vis przyciągają do swoich brzegów spragnionych odpoczynku żeglarzy. W całym kraju jest ok. 50 marin, mogących przyjąć prawie 20 tys. jednostek pływających. Na przybyszów czeka tam zwykle pełne zaplecze gastronomiczne oraz serwis zajmujący się naprawą i konserwacją jachtów. Odpoczynek w porcie możemy wykorzystać zwiedzając jedno z najpiękniejszych chorwackich miast, stanowiące jej chlubę i wpisane na listę UNESCO. Trogir, bo o nim mowa, założony został w III w. p.n.e. przez greckich kolonistów. Niektóre posiadłości z tamtych czasów do dzisiaj cieszą oczy turystów spacerujących wąskimi uliczkami tego pełnego zaułków i zabytków miasta.

Gdy mamy już szczęście i oczy wraz z resztą ciała poniosą nas w ten rejon Chorwacji nie powinniśmy pominąć jednego z najpiękniejszych jej zakątków – Riwiery Makarskiej. Widok gór schodzących niemalże do samego morza na długo pozostaje w pamięci, a biegnący przez prawie 60 km ciąg plaż zachęca do słonecznych kąpieli. Do znalezienia ustronnego miejsca potrzebne będzie już szczęście nieco większe, ale podjęcie wyzwania na pewno się opłaci rekompensując wszelkie trudy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Byłe w zeszłym roku właśnie w Dalmacji 50 km za Zadarem i 30km przed Splitem - w Tisno, przy wjeździe na wyspę Mutter. Na wyspie mutter znajduje się także jedno z tych pięknych miasteczek z wąskimi uliczkami - Betina.
To naprawdę jedno z najpiękniejszych zakątków Europy! Mnie osobiście wybrzeże Chorwacji zdecydowanie lepiej się podoba niż hiszpańskie! Na pewno jeszcze tam wrócę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.