Facebook Google+ Twitter

Chorwacja wkracza do Unii Europejskiej. Czy rozwinie się gospodarczo?

Chorwacja 1 lipca stanie się 28. członkiem Unii Europejskiej. Kraj ten jest nam, Polakom, bliski nie tylko dlatego, że rocznie wyjeżdża tam na wakacje ponad pół miliona naszych rodaków, ale także i z historycznych względów.

Zagrzeb - Pl. św. Marka / Fot. Leszek LubickiBraciom Chorwatom życzymy powodzenia w strukturach Unii Europejskiej. Od tego zdania tak naprawdę powinienem zacząć ten artykuł. No bo przecież naród ten na dzisiejsze swoje tereny przybył w VII wieku, nie skąd indziej, tylko z obszarów dzisiejszej Małopolski. To historyczne wydarzenie zdaje się ma do dzisiaj swoje konsekwencje. Nacja ta jest niezwykle przyjaźnie nastawiona do Polaków. Przywiązana także do swojej tradycji i wiary, patriotyczna na wskroś, co widać gołym okiem. Wiadomo, Słowianie. Nawet na swoich samochodach mają często przymocowane flagi narodowe.Przywiązanie do tradycji / Fot. Leszek Lubicki (My natomiast robimy to okazyjnie, np. na Euro 2012 i dosyć). Nie dziwi to raczej, jeżeli przypomnimy sobie, że prawie od początku swojego istnienia zawsze byli pod czyimś panowaniem. Począwszy od czasów imperium Karola Wielkiego poprzez Republiką Wenecką, aż po Jugosławię. Nadszedł jednak rok 1991 kiedy to Chorwacja proklamowała niepodległość. Nie obeszło się wtedy bez wojny i ofiar. Mamy jednak nadzieję, że teraz kraj ten już tylko będzie szedł do przodu i to we wszystkich obszarach społecznych.

Czy pójdzie do przodu gospodarczo dzięki wejściu do Unii? Tego tak naprawdę dzisiaj nikt nie wie. Teraz, póki co, na 1 lipca, jak powiedziała mi jedna z mieszkanek Chorwacji, zapowiedziano dużo festynów, to będziemy się bawić. Mają na lata 2014-2020 otrzymać 12 mld euro z funduszy unijnych.Siedziba rządu Chorwacji / Fot. Leszek Lubicki Na pewno nie będą tych pieniędzy wydawać na autostrady. Zaraz po wojnie na Bałkanach, po roku 1995, przystąpili do ich budowy. Kraj przecież nie za bogaty, wyniszczony konfliktem zbrojnym, wybudował w krótkim czasie 1250 km takich dróg. I to w trudnym, górzystym terenie. Jak jedziemy chorwackimi autostradami, to co chwilę pokonujemy tunele wykute w skałach, a niektóre z nich mają nawet po kilka kilometrów długości. My, w Polsce, na chwilę obecną wybudowaliśmy 1390 km autostrad. Bez kucia tunelów, na płaskich, w miarę przyjaznych terenach. A Polska jest 5 razy większa terytorialnie od Chorwacji i ma 9 razy więcej mieszkańców.

Znaczną część dochodu narodowego Chorwacji stanowią środki z turystyki i z roku na rok są one coraz większe. Istnieją jednak obawy związane z tym, że obecnie przybędzie tu na wypoczynek mniej turystów ze wschodu. Prawa Unii są nieubłagane. Rovinj - jedna z perełek turystycznych Chorwacji / Fot. Leszek LubickiOd gości spoza Wspólnoty będzie się teraz żądać wizy. Skądinąd wiadomo, że to obywatele Federacji Rosyjskiej czy Ukrainy zostawiają tutaj najwięcej pieniędzy. Nie dość, że ich pobyt jest średnio dużo dłuższy od turystów z państw zachodnich, to jeszcze oblicza się, że pozostawiają na miejscu dziennie ok. 100 euro na osobę. Natomiast na pewno, przynajmniej na jednym, zyskają polscy turyści. Na czym? Ano na rozmowach telefonicznych (roaming). Bezspornie, bardzo lubimy rozmawiać przez komórki. Od 1 lipca nie będziemy już płacić ponad 6 złotych za minutę rozmowy z rodziną w kraju, jak to było dotychczas, a tylko tyle, ile wynosi ustalona stawka wewnątrz państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Czyżby tutaj na w-24. nikt nie lubił , szczerych komentarzy ? skąd się biorą te ujemne łapki , tutaj trwa ciągle jakaś wojna , ale dziś zauważyłem że nikt nie dal żadnego plusa . To jest chore i ja daje swój plus. Zgadzam się iż Chorwacja zasługuje na miejsce w Unii Europejskie nawet jakby to miało ujemny wpływ na nasza, sytuacje, nikomu manna z nieba nie będzie sama lecieć , ale chodzi tutaj o pewne przywileje , wspomniane w powyższym materiale itp. Witaj Chorwacjo .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

zasługuje? jeszcze będa płakać :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smuci ,że jest tak małe zainteresowanie wejściem Chorwacji w struktury Unii Europejskiej .
Wiem ,że jedna z naszych partii była przeciwna ratyfikacji wejścia Chorwacji do Unii . Uzasadnienie - Polska straci .
Jak byśmy się czuli gdyby nas tak potraktowano kilka lat wstecz ?
Cieszmy się , ten kraj na to zasługuje .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszę się bardzo .To kraj moich corocznych wakacji .
Jest tam pięknie .Ludzie sympatyczni , gościnni ....:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.