Facebook Google+ Twitter

Chorwacja zakończy rozmowy akcesyjne z UE już w przyszłym roku?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-02 21:02

Unijny komisarz do spraw rozszerzenia Olli Rehn powiedział dziś w Brukseli, że Chorwacja ma szanse zakończyć rozmowy akcesyjne do połowy 2010 roku.

Chorwacja ma duże szanse aby niedługo stać się drugim postjugosłowiańskim krajem w UE / Fot. Wikimedia Commons- Jeśli Chorwacja spełni wszystkie postawione przed nią kwestie w odpowiednio szybkim czasie, szczególnie poprawę współpracy z Międzynarodowym Trybunałem dla byłej Jugosławii w Hadze, oraz możliwie jak najszybsze rozwiązanie sporu granicznego ze Słowenią, będziemy wtedy w stanie zakończyć rozmowy akcesyjne do połowy przyszłego roku - powiedział Rehn.

Chorwacja planowała zakończenie rozmów akcesyjnych do końca obecnego roku. Założenia te jednak pokrzyżowała Słowenia, która w grudniu 2008 roku jako członek UE zablokowała ten proces, w wyniku sporu granicznego z Zagrzebiem.

Rehn w przemówieniu w Parlamencie Europejskim stwierdził, że atmosfera w kwestii sporu miedzy dwoma krajami jest już lepsza, jednak nadal trzeba zachowywać „umiarkowany optymizm”. Unijny komisarz dodał jednak, że obecna sytuacja pozwala oczekiwać szybkiego rozwiązania spornej kwestii.

Po kilku miesiącach impasu w sporze chorwacko-słoweńskim, w lipcu tego roku doszło do spotkania premierów obu krajów. Po rozmowach słoweński premier Borut Pahor stwierdził, że porozumienie jest możliwe do osiągnięcia jeszcze w tym roku.

Na podstawie: vjesnik.com, www.balkaninsight.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.