Facebook Google+ Twitter

Chorzów: 15 tysięcy mieszkańców bez wody

Uwaga na brudną wodę w Chorzowie-Batorym! W wyniku awarii magistrali zanieczyszczone zostało całe ujęcie wody w rejonie ulic: Działkowej, Armii Krajowej, Wysockiego, Inwalidzkiej, Kasztanowej, Brzozowej, Granicznej, Kochłowickiej i Kaliny.

Tak wygląda woda, która leci z kranów - efekt po chwilowym odstaniu / Fot. Łukasz WieczorekW tym rejonie mieszka ok. 15 tysięcy osób. Wody absolutnie nie wolno pić, nie należy jej też używać do mycia. Próbki zbadał już sanepid, bo woda jest mętna i pływa w niej zawiesina. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie nadawała się do spożycia. Wiadomo jedynie, że woda zawiera m.in. zbyt dużą ilość manganu i żelaza.
- czytamy na stronach lokalnej telewizji

Oczami mieszkańca...

Wtorkowy wieczór… wracam z zajęć na uczelni. Zaczepiony przez sąsiadów dowiaduję się, że mam nie używać wody. Głosili to w „Aktualnościach” - słyszę. Szybko do domu. Strona Urzędu Miasta milczy. Wpisuje w przeglądarkę „wodociągi Chorzów”. Czytam komunikat… myślę o wszystkich starszych ludziach nie mających dostępu do internetu. Szybko telefon i dzwonię po znajomych. Nie wierzą… a jednak.

Zaraz potem poszukiwanie w sklepie baniaków z wodą. Można zapomnieć o czymś takim. Wszystko wykupione. Wodę znajduję dwa przystanki dalej. Telefonu w wodociągach nikt nie podnosi. Szok. Co za brak informacji. Brudną wodę niektórzy zauważyli już wczoraj wieczorem… brak reakcji ze strony wodociągów mnie przeraża. Przez tyle godzin duża grupa mieszkańców zdążyła już wypić jej sporo.

Wodę dostarczano beczkowozami - z Sosnowca / Fot. Łukasz WieczorekDochodzi dwudziesta - słyszę megafon za oknem. Straż miejska głosi, że woda nie jest zdatna do spożycia. Beczkowóz ustawiony dwie przecznice dalej. Pierwszy dziś - a wiadomość rozchodzi się od popołudnia.
- Beczkowóz stał może 10 minut - mówią znajomi. Sporo ludzi odeszło z pustym wiadrem. Każda kropla na wagę złota. Jeden beczkowóz na tylu mieszkańców ustawiony przy kościele… zastanawiam się co będzie dalej.

Przed kolejnym samochodem cysterną ustawia się grupka ludzi... Pytaniom nie ma końca... kierowca bezradnie rozkłada ręce. Z kranu lecą ostatnie krople. Koniec na dziś... - ze stoickim spokojem powiada wybawiciel. Jak zapłacą mi nadgodziny to przyjadę znowu. W mój rejon woda przyjeżdża aż z Sosnowca. To miasto oddalone o kilka ładnych kilometrów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

No jestem Ciekawa kto sanepid czy wodociagi maja taka cudowną różdzkę i puf już woda czysta ja tez ok tyg przed ujawnieniem afery miałam dolegliwosci żołądkowe moja sąsiadka też od piątku tj 31.10. woda lała się z rur na przemian raz czysta raz brudna brązowa to jak jest awaria to chyba cały czas leci brudna a tu masz raz brudna raz czysta zupełnie jakby ktos po trochu wpuszczał brudy . No i żadnej informacji na blokach czy tv czy każdy ma internet no i nie ma wyjasnienia co było przyczyną zanieczyszcenia wody tylko ,że teraz można się już truć .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nadmiar manganu działa trująco:
· podrażnia ośrodkowy układ nerwowy
· wywołuje marskość wątroby
· powoduje też uszkodzenie ścian naczyń włosowatych układu krwionośnego.
Podobnie jak miedź mangan może kumulować się w wątrobie. Szybkość występowania objawów zatrucia zależy od indywidualnej wrażliwości na związki manganu, a wobec kumulacji związków manganu w organizmie, często objawy pojawiają się po wielu latach i są trudne do diagnozowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może liczą ,że znowu jak zwykle wszystko rozmyje się w brudnej wodzie...
Może ktoś ma znajomego prawnika,który doradzi jak ich "ugryź"??
Mam już dosyć tarktowania Nas jak ud.....ów leśnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

czemu to się tak wlecze! To jest straszna padaka. Nie mówię o Warszawie nawet. Ale kilka lat temu podobna sprawa była na jakiejś wsi, gdzie mieszkało kilkaset osób. Zaraz o tym trąbiła TVP na wiadomościach czy w teleekspresie, ale na TVP 3 nikt prawie nie patrzy, zwłaszcza, że programów lokalnych jest tam jak na lekarstwo - kiedyś było lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2008 19:46

Niestety taka już nasza polska rzeczywistość - obywatele, których dotyczy problem dowiadują się o wszystkim ostatni. Ja dowiedziałam się dzisiaj rano i mając dwójkę małych dzieci jestem pełna obaw, czy woda im nie zaszkodziła. Szkoda, że nikt nie pomyślał o wywieszeniu informacji na klatkach ... o przepraszam, po moim telefonie dzisiaj ok. 16:00 wywiesili informację - szkoda tylko, że tak późno!!!
Jeżeli chodzi o sanepid - dzwoniłam trzy razy i nie miałam problemów z połączeniem się oraz z uzyskaniem informacji. W wodzie nie znajdują się pałeczki Coli, a sanepid prowadzi jeszcze badania nad jedną bakterią - wyniki będą jutro. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda slędzę dzisiaj wiadomosci wszędzie huczy o Obaraku Obamie a o naszej wodzie nic, drobnym makiem na tvn info było o skazonej wodzie w katowicach na załęskiej hałdzie a o chorzowie nic , mają ten Nasz Sląsk w d... , gdyby to było w Warszawie to by juz była afera ale na sląsku są przyzwyczajeni do brudu .No i nikt nic nie wie a sanepid ma zajęte ,po za tym nie chce mi się wierzyć ,żę to tylko mangan i żelazo, u mnie na karpackiej woda jak z obrazka w pierwszym artykule , a w telekspresie zażrtowali ,że mamy tylko niezbedne rzeczy robić czyli została tylko wizyta w toalecie i spuszczanie wody, bo myć, prac zmywać nie wolno .ciekawe jak długo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2008 16:18

Za dupę tego prezesa od wodociągów o skażeniu dowiedział się z telewizji albo z prasy!!!!!?????ZA CO TEN GOŚC PIENIĄŻKI BIERZE I TO JAKIE!!!!!!Ja jako obywatel RP na pewno złożę wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w/w wymienionej sprawie.Moim skromnyn zdaniem takich ludzi jak prezes G powinno się wykluczyc ze społeczństwa aby swoją działalnością nie zagrażali dobru większości i słusznej drodze PO pozdr greg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cierpliwość mieszkańców Chorzowa Batorego jest godna świętego.
Mieszkanie w dolinie rzeki Rawy wystawia nasze charaktery na wiele sprawdzianów.
Szkoda że zdrowie już nie to...
Ciekawe ,czy dowiemy się kto odpowiedzialny jest za awarię, jakie zagrożenie dla zdrowia
stanowiło spożywanie ,kąpiel czy też pranie bielizny w tej wodzie.?
Jak myślicie, czy jakaś TV zainteresuje się tak błahym problemem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Denerwuje mnie totalny brak informacji i chaos. TVP 3 podało informację o tym, że woda została skażona w rejonie ulic: ... po czym wymieniła kilka głównych ulic i kilka pomniejszych, nie podano, że woda jest niezdatna w obszarze pomiędzy ulicami "..." czyli w całym Batorym - dawnych Hajdukach-Wielkich. Mogłem się tego tylko domyślać, bo na tyle moja znajomość geografii na tyle pozwala. Ale rzeczywiście, co mają zrobić ludzie starsi lub bez dostępu do mass-mediów? Nie każdy patrzy na TVP Katowice (ze względu na marną ostatnio jakośc programów i moc sygnału).

U mnie na Orląt woda jest żółta, jakby ktoś wlał mleka do niej, nie ma tak źle jak na obrazku powyżej, ale tak się dzieje od 1 listopada. Z przerażeniem na to patrzałem bo myślałem, ze to rdza zjada moje rury. Cała sprawa się wyjasniła dopiero po kilku dniach. A i tak nie wiadomo co poza żelazem (pikuś) i manganem (to juz niestety toksyczne) jest w naszej chorzowskiej wodzie. CAŁA TA SPRAWA TO JEDEN CZESKI FILM! Jakieś trele morele, nie wiadomo co i kiedy.

Sam przeczytałem, jakie ulice są w zakresie, nie było tam mojej ulicy, po czym zrobiłem sobie i żonie ziemniaki do obiadu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka woda leci już od piątku telefony w wodociągach milczą sanepid zajęty gdzie uzyskać informacje na temat skażenia wody.Beczkowóż podstawiony wieczorem rozwoził wodę 1 raz ok 20 i to jeszcze brudną pełno drobin czarnego piachu dzisiaj rano osad w garnku gorszy niż z kranu czy oni nas mają za idiotów a na ul Karpackiej żądnego beczkowozu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.