Facebook Google+ Twitter

Chorzów będzie świętował katarzynki

25 listopada przypada święto Świętej Katarzyny, oficjalnie uznane za Dzień Kolejarza oraz Dzień Pracownika Komunikacji Miejskiej. Na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim obchodzone jest głównie przez pracowników komunikacji tramwajowej.

 / Fot. Zbigniew NatorskiCiekawie zapowiada się najbliższy weekend dla miłośników komunikacji miejskiej na Śląsku. W sobotę 24 listopada o godz. 11 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym przy ulicy Długiej 32 odprawiona zostanie msza święta w intencji śląskich tramwajarzy. Przed mszą poświęcony zostanie nowy sztandar Tramwajów Śląskich.

W niedzielę 25.11. wszyscy chętni będą mieli wyjątkową okazję bezpłatnej przejażdzki dwukierunkowym wagonem typu Pt (tzw. helmutem) na trasie Chorzów Ratusz - Bytom Urząd Miasta. Będą mogli także zapoznać się z wystawą na temat historii oraz planów rozwoju komunikacji tramwajowej w GOP. Członkowie Klubu Miłośników Transportu Miejskiego chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania zarówno dotyczące stowarzyszenia, jak i historii komunikacji miejskiej. Rozdając ulotki, będą zachęcać wszystkich do częstszego korzystania z transportu publicznego. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 11:55 na rynku w Chorzowie.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dla wszystkich świętujących dzisiaj, wszystkiego najlepszego.
A nawiązując do linii tramwajowych, to tramwaje elektryczne kursują w Bytomiu od roku 1898. Początkowo były to tramwaje wąskotorowe, o rozstawie szyn 785 mm. Linie tramwajowe prowadzące przez Bytom były częścią sieci obejmującej cały obszar przemysłowy.
W roku 1913 gmina Bytom, niezależnie od tej sieci, utworzyła trzy własne linie tramwajowe, od razu o stosowanej do dziś szerokości torów 1435 mm. Znacznie poprawiło to warunki eksploatacji i komfort jazdy pasażerów. Obecna linia nr 38 to właśnie fragment jednej z ówczesnych linii miejskich, prowadząca ongiś z rynku do istniejącej do dziś zajezdni na końcu ulicy Piekarskiej. Obecnie linię skrócono, rozpoczyna się ona przy kościele św. Trójcy u zbiegu Piekarskiej i Wrocławskiej. Na linii nr 38 kursuje trzy razy na godzinę zabytkowy tramwaj typu "N" wyprodukowany na przełomie lat 40. i 50. XX wieku.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, dołączam moje życzenia dla prawników. I wielu radosnych chwil podczas Balu i po.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście to św. Katarzyna Aleksandryjska

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem to też patronka prawników. Bal Prawników!
A pracownikom komunikacji i kolejarzom wszystkiego najlepszego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.