Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16758 miejsce

Chorzów: Powołanie Młodzieżowej Inicjatywy Samorządowej

Chorzowska młodzież postanowiła działać na rzecz swojego miasta. Skutkiem tego jest powołanie Młodzieżowej Inicjatywy Samorządowej. Rozmowa z jednym z założycieli MIS - Tomaszem Kowolikiem.

Tomasz Kowolik / Fot. http://www.kowolik.ddl2.pl10 listopada byli członkowie Młodzieżowego Forum Miasta Chorzowa i Młodzieżowej Rady Miasta Chorzów powołali do działania Młodzieżową Inicjatywę Samorządową w Chorzowie. Założycielami MIS są Mateusz Komosa, Tomasz Kowolik i Rafał Czmok. Każdy z nich mimo młodego wieku posiada duże doświadczenie w działalności samorządowej. Postanowiłem zadać kilka pytań Tomaszowi Kowolikowi - jednemu z pomysłodawców powołania Młodzieżowej Inicjatywy Samorządowej w Chorzowie:

Skąd wziął się pomysł na powołanie MIS w Chorzowie?
Tomasz Kowolik: Odpowiedź jest prosta. Z potrzeby działania, kontynuacji tego co już kiedyś zaczęliśmy robić działając w Młodzieżowym Forum. Dziś Młodzieżowe Forum Miasta Chorzowa funkcjonuje jako młodzieżowa rada miasta, w której skład wchodzą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. My, jako studenci (stanowiący większość MIS) nie mamy prawa zasiadania w MRMCh. Stąd też zrodził się pomysł inicjatywy, która dalej pozwoli nam pracować dla naszego miasta.

Kiedy rozpoczną się prace nad statutem MIS i czy jest już znana wstępna data jego powołania?
Tomasz Kowolik: Statut to podstawa prawna działalności organizacji, instytucji i stowarzyszeń, my natomiast jesteśmy grupą ludzi chcących dbać o swoje miasto. Nie jesteśmy w świetle prawa organizacją i na razie nią nie będziemy, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Dlatego też nie będzie na razie statutu. Są za to jasno określone priorytety.

Obecnie do MIS należy tylko pięciu członków. Czy w przyszłości rozważacie możliwość przyjęcia nowych ludzi?
Tomasz Kowolik: W dniu założenia było nas trzech, a następnego dnia doszły dwie kolejne osoby. Będziemy współpracować z osobami, które tak samo jak my chcą działać społecznie. Przyjęliśmy też zasadę, że dla nas istotne jest zaangażowanie w sprawy miasta, a nie poglądy polityczne. Ilu nas będzie to czas pokaże. Na pewno nie będziemy dążyć do pozyskania kogoś za wszelką cenę.

Jakie będzie trzeba spełnić warunki, aby móc zostać członkiem waszej organizacji?
Tomasz Kowolik: Przede wszystkim nie organizacji. Żeby być w MIS trzeba po prostu mieć dobre chęci, zainteresowania i doświadczenie pozwalające skutecznie zajmować się daną problematyką.

Na stronie MIS można dowiedzieć się o planach waszego działania. Czy mógłbyś naszym czytelnikom również przybliżyć czym dokładnie będziecie się zajmować?
Tomasz Kowolik: Dokładnie tym, co jest napisane na naszej stronie internetowej - problemami bezpieczeństwa w mieście, służbą zdrowia, infrastrukturą, ochroną zabytków i promocją miasta. Mamy już w tej chwili listę zadań które będziemy realizować, ale będziemy ją stopniowo ujawniać w miarę upływu czasu jako listę zadań zrealizowanych.

Zapowiada się bardzo obiecująco, ale czy macie już pomysł na początek działalności? Czy jest jakaś sprawa w mieście "nie cierpiąca zwłoki", którą chcielibyście jak najszybciej się zająć?
Tomasz Kowolik: Jest bardzo dużo takich spraw, ale tak jak już wcześniej wspomniałem wolimy mówić o tym co już zrobiliśmy, aniżeli o tym co będziemy robić.

Dziękuję bardzo za udzielenie krótkiego wywiadu i życzę powodzenia.
Tomasz Kowolik: Ja również dziękuję.

Tomasz Kowolik - student wydz. Prawa i Admiistracji Uniwersytetu Śląskiego, wiceprzewodniczący III kadencji Młodzieżowego Forum Miasta Chorzowa, kandydat do Rady Miasta w wyborach samorządowych 2006, współzałożyciel Młodzieżowej Inicjatywy Samorządowej w Chorzowie.

Strona Młodzieżowej Inicjatywy Samorządowej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Mogłabym powtórzyć za jackopem. (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo wywiad, Brawo inicjatywa, za podwójne brawa jeden plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdziwy "Powrót Przemka" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.