Facebook Google+ Twitter

Chorzowski park rozrywki znów do sprzedaży?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-07-04 10:14

Zarówno poprzedni zarząd województwa śląskiego, jak i obecny deklarował chęć przejęcia wszystkich akcji WPKiW w 2009 roku...

Tereny należące do WPKiW warte są nawet 350 mln zł. / Fot. Dziennik ZachodniSytuacja finansowa parku rozrywki w Chorzowie jest obecnie poprawna, ale nie wszystkie niebezpieczeństwa zostały zażegnane. W warszawskiej prasie pojawiły się spekulacje na temat wyprzedaży udziałów w firmach rekreacyjno-turystycznych należących do ministra skarbu państwa, w tym w spółce Wojewódzki Parku Kultury i Wypoczynku, gdzie minister ma 28,51 proc. akcji.

Co więcej, wczorajszy ogólnopolski "Dziennik" powołuje się na ekspertów z rynku nieruchomości, którzy szacują, że tereny należące do WPKiW warte są nawet 350 mln zł. A więc jest na czym zarobić. W planach prywatyzacyjnych na 2007 r. ministerstwo nie uwzględniło Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie i w tym zakresie na chwilę obecną nie są prowadzone żadne prace - zapewnia Paweł Kozyra, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa.

Wiadomość od Kozyry jest budująca, ale tylko na krótki czas. Co będzie za rok? Nie wiadomo. Cezary Dominiak, prezes WPKiW nie widzi zagrożenia. - Spółka generuje rocznie kilka milionów strat. Jest mało prawdopodobne, od strony formalnej i biznesowej, by ktoś chciał wchodzić w taki interes dysponując mniejszościowym pakietem akcji - uzasadnia. Pakiet większościowy (71,49 proc.) ma województwo śląskie. Jak nas informuje Krzysztof Krzemiński z Urzędu Marszałkowskiego, władze wojewódzkie nie znają zamiarów ministerstwa wobec parku, a szczególnie nic nie wiedzą o planach wyprzedaży akcji.

Skarb Państwa przejął pakiet mniejszościowy w 2005 roku, kiedy udzielał spółce WPKiW pomoc publiczną w wysokości 12,2 mln zł. Pod takim warunkiem park otrzymał pieniądze, z których musi się rozliczyć do końca 2008 roku. Czy minister może przed upływem tego właśnie dać park pod młotek? Teoretycznie - tak.
- Zarówno poprzedni zarząd województwa śląskiego, jak i obecny deklarował chęć przejęcia wszystkich akcji WPKiW w 2009 roku. Formalnie jednak nie ma dokumentu, w których te deklaracje byłyby zapisane - mówi Danuta Dzida z zespołu ds. nadzoru właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Znów więc zaczynamy niepokoić się o los parku. Gdy w 2005 roku Warszawa po raz pierwszy przekazywała województwu śląskiemu nieodpłatnie akcje WPKiW zastrzegła, że "spółka nie może zostać kiedykolwiek sprywatyzowana ani zlikwidowana, nie może nastąpić podwyższenie jej kapitału zakładowego przez inny podmiot niż województwo śląskie i powinna ona zachować charakter przedsiębiorstwa komunalnego." Minister może przecież zmienić zdanie, a władze lokalne - coś przespać.
Teresa Semik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.