Facebook Google+ Twitter

Chorzy na białaczkę Polacy drugie życie zawdzięczają niemieckim dawcom szpiku

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-02-16 08:06

35 tysięcy Polaków znajduje się w rejestrach dawców szpiku. Są gotowi do podarowania innym szansy na drugie życie. Niestety większość z nich, z powodu braku pieniędzy, nie jest dokładnie przebadana. Dlatego polscy lekarze szukają dawców w zagranicznych rejestrach. Przede wszystkim w niemieckim, gdzie zarejestrowanych jest ponad milion dawców.

W gali 10-lecia pierwszego przeszczepu szpiku kostnego udział wzięli: Karolina (1000- pacjent), Jerzy Wojnar, Urszula Jaworska i prof. Jerzy Hołowiecki. Fot.A. Pustułka - Niemcy jak ten najwyższy koszykarz przechwytują wszystkie piłki - żartuje prof. Jerzy Hołowiecki, szef katowickiej kliniki hematologii i transplantacji szpiku, która wczoraj obchodziła 10. rocznicę przeszczepu od dawcy niespokrewnionego.

Urszula Jaworska, historyczna pacjentka, czuje się świetnie, tryska energią. - O chorobie dowiedziałam się po alarmującym telefonie z domu. Nic nie mówili tylko kazali szybko przyjeżdżać - wspomina. - Popatrzyłam na nich i spytałam, czy chodzi o córkę, czy o męża. Gdy odpowiedzieli: "to ty jesteś ciężko chora", bardzo mi ulżyło.

Urszula, której szpik podarowała 47-letnia Holenderka, teraz pomaga innym prowadząc jeden z polskich rejestrów dawców szpiku. - W ubiegłym roku udało nam się przebadać 1000 dawców. To wciąż za mało. Ale sami musimy się starać o pieniądze - wyjaśnia.

Mimo to polscy dawcy uratowali życie 41 osobom z całego świata, w tym z Włoch i Stanów Zjednoczonych oraz oczywiście Polakom.

Gdyby polskich dawców było więcej można by skutecznie ograniczyć koszty zabiegów, bowiem większość środków pochłania sprowadzenie szpiku, a przedtem zbadanie go. Liczba transplantacji stale jednak rośnie. Na początku lat 90. przeprowadzano ich kilka rocznie. Teraz ponad 200.

- Liczby wciąż nie satysfakcjonują. Chcielibyśmy operacji robić więcej - mówi prof. Hołowiecki. - Jak wynika jednak z profesjonalnych analiz statystyka przekłada się na poziom finansowania opieki zdrowotnej. Im jest ona wyższa tym więcej zabiegów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dzięki najdłuższemu stażowi w przeszcepianiu szpiku od dawcy niespowkrewnionego, Katowice mają opinię najlepszego ( z największą przeżywalnością) ośrodka transplantacyjenego w Polsce.

Podobnie za najskuteczniejszy ośrodek dobierania szpiku (dawca - biorca) uważany jest ten, który dobrał szpik Urszuli Jaworskiej, czyli NZOZ Medigen w Warszawie. Dobrali 500 szpików na 700 polskich przeszczepów tego typu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mamy dobrą bazę pobierania krwi. Nie można dwóch spraw załatwić w jednym? Wystarczyłoby zbadać krew pobieraną od dawców i porównać z zapotrzebowaniem. I oczywiście jakieś zachęty finansowe. Ile wydajemy na opisane sprowadzenia z zagranciy? Ale rodakom tego nie damy, bo nieetyczne i nieprawne... Głupkowaty naród. Tak nazywam narody, które w imię idei skazują swoich obywateli na krótsze życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.