Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11453 miejsce

Chorzy na raka nerki już nie są sami: działa Koalicja Pacjentów

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” zostało członkiem International Kidney Cancer Coalition (IKCC), czyli Międzynarodowej Koalicji Pacjentów Chorych na Raka Nerki.

Komórki rakowe. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adenocarcinoma_low_differentiated_%28stomach%29_H%26E_magn_400x.jpgStowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, jako jedyna organizacja w Polsce zrzeszająca osoby chore na raka nerki, dołączyła do IKCC. Koalicja zrzesza organizacje pacjentów wspierające osoby chore na ten nowotwór z całego świata.

IKCC wśród swoich głównych zamierzeń wskazuje wypracowanie nowych standardów
w leczeniu chorych na raka nerki. - Obecnie lekarze w Polsce mają dostęp do amerykańskich oraz europejskich zaleceń. Mam nadzieję, że wypracowane przez radę naukową IKCC standardy oraz wdrożenie ich w Polsce przyczyni się do poprawy jakości leczenia pacjentów
z tym schorzeniem. W związku z pojawieniem się w ostatnich latach kilku nowych terapii, m.in. inhibitorów kinazy tyrozynowej, potrzebne są aktualne zalecenia postępowania
z chorymi na raka nerki – powiedział prof. Cezary Szczylik, Kierownik Kliniki Onkologii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

Kolejnym działaniem planowanym przez IKCC jest szeroko zakrojona kampania na rzecz propagowania wykonywania badań ultrasonograficznych (USG) dróg moczowych. Badanie USG samo w sobie nie jest badaniem profilaktycznym w kierunku raka nerki, ale jest najskuteczniejszym sposobem zobrazowania nieprawidłowości w obrębie nerek. Wśród kolejnych celów jakie stawia sobie IKCC jest edukacja społeczeństwa oraz pacjentów z zakresu diagnostyki oraz metod leczenia raka nerki.

- Bycie członkiem koalicji sprawia, że możemy uczyć się od innych, bardziej doświadczonych organizacji pacjentów. Cieszę się, że jesteśmy członkiem IKCC i mamy nadzieję, że nasze wspólne działania wymiernie wpłyną na poprawę sytuacji osób chorych na raka. Jest to także okazja do nagłośnienia naszej lokalnej działalności na rzecz chorych na raka nerki, takich jak organizacja spotkań edukacyjnych z udziałem urologa, onkologa oraz psychoonkologa, które odbędą się w głównych miastach w Polsce – podsumował Tadeusz Włodarczyk, Prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.


Informacje uzupełniające

Rak nerki jest bardzo niebezpiecznym nowotworem, gdyż zazwyczaj przez długi czas rozwija się bezobjawowo, co prowadzi do częstego pojawiania się przerzutów jeszcze zanim choroba zostanie właściwie zdiagnozowana.
Co roku na całym świecie diagnozowanych jest około 189 000 nowych przypadków zachorowań. Guz nerki jest wykrywany najczęściej u osób po 45 roku życia (ponad 95% zachorowań i zgonów), częściej u mężczyzn niż u kobiet. W 2007 roku w Polsce na raka nerki zachorowało 3886 osób (w tym 2305 mężczyzn i 1581 kobiet) z czego 2452 zmarły (w tym 1521 mężczyzn i 931 kobiet).

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego „GLADIATOR”.

Stowarzyszenie „Gladiator” zostało powołane do popularyzowania wśród mężczyzn i kobiet wiedzy o chorobach prostaty, nerek i pozostałych narządów układu moczowo-płciowego i konieczności podstawowych badań. Celem działalności Stowarzyszenia jest konsolidacja pacjentów dotkniętych chorobą prostaty, nerek i pozostałych narządów układu moczowo – płciowego oraz edukacja w zakresie podstawowej wiedzy medycznej dla zapewnienia warunków wczesnego wykrywania choroby, diagnostyki i profilaktyki leczenia. Działalność Stowarzyszenia obejmuje formy pomocy bezpośredniej oraz edukacyjne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.