Facebook Google+ Twitter

Chrońmy swoje życie - mammografia i cytologia obowiązkowe?

Ministerstwo Zdrowia złożyło wniosek o wprowadzenie istotnych zmian w kodeksie pracy. Dotyczą one włączenia profilaktyki chorób nowotworowych w pakiet obowiązkowych badań wstępnych i okresowych w miejscu zatrudnienia.

Fragment pocztówki reklamującej profilaktyczne badania mammograficzne. / Fot. NFZPolska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności na raka. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, iż niewiele ponad 20 proc. kobiet regularnie poddaje się badaniom.
Tymczasem wczesne wykrycie nowotworu w 90 proc. przypadków gwarantuje łatwe leczenie.

- Obowiązkową mammografię i cytologię (...) mają wykonywać kobiety w wieku od 25 do 59 lat w ramach badań wstępnych koniecznych do podjęcia pracy oraz badań okresowych - powiedział PAP rzecznik resortu zdrowia, Jakub Gołąb. - Koszt badań pokrywany będzie z budżetu państwa.

Od momentu podjęcia przez Ministerstwo Zdrowia działań, mających na celu wprowadzenie tego pomysłu w życie, w Internecie huczy od wypowiedzi potępiających je, jako niemoralne i populistyczne:
- Idea propagowania badań okresowych i prowadzenie szeroko zakrojonych akcji informacyjnych są szczytne i potrzebne, ale stosowanie jakiegoś aparatu przymusu godzi w wolności obywatelskie - pisze animavilis, użytkowniczka forum "Trzydziestki".

W podobnym tonie wypowiadają się czytelniczki forum dyskusyjnego portalu Gazeta.pl:
- Odbierają nam już nawet prawo do decydowania o swojej intymności." (meth4)
- To zwykły populizm i marketing polityczny." (bertrada)

Tymczasem, jeżeli zmiana ustawy wejdzie w życie, nie będzie możliwości uchylenia się od badań. Zgodnie z kodeksem pracy zatrudniony ma obowiązek zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy, a co za tym idzie musi brać udział w badaniu wstępnym i cyklicznych badaniach okresowych w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
- Moim zdaniem pomysł jest dobry, pod warunkiem, że pracodawca nie otrzyma wyników zaleconych badań, a jedynie dowód ich wykonania - pisze kambik na łamach Forum Młodego Lekarza. - Korzyści z tego pomysłu znacznie przewyższają jego strony negatywne. Tak uważam jako kobieta, jako lekarz i jako Polka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Plus duży za temat!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ skąd! Ten materiał wyjątkowo traktuje o pracujących, lub tych, które pracę podejmą. Jednak od paru lat "na tapecie" jest profilaktyka bez podziału na grupy. Istnieje szanse, iż z czasem wprowadzone zostaną przymusowe badania mammograficzne i cytologiczne dla wszystkich pań. Jednak do tej pory resort stawia na uświadamianie kobiet i ich dojrzałość, co (jak widać) niestety nie jest wystarczające.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za temat.
Od siebie dorzucę, że nie tylko o mężczyznach się zapomina ale również o tych kobietach które nie podejmą pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest, niezaprzeczalnie, powód do dyskusji... Dlaczego szum "na wysokim szczeblu" wywołuje jedynie stosunek kobiet do profilaktyki i leczenia nowotworów? Dlaczego głośno jest jedynie o programach zapobiegawczych dla kobiet? Czy choroba dotykająca mężczyzn jest mniej ważna?

Zapraszam do dyskusji. Jeżli ktoś chciałby zabrać głos anonimowo - anna_korzon@poczta.onet.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm zawsze mnie to denerwuje bo uważam, że to byłoby świetnie gdyby kobiety miały te badania obowiązkowe. Ale kurde co z facetami? Czy my też mamy/możemy mieć takie badania jako obowiązkowe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.