Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24893 miejsce

Chrześcijanie dyskryminowani w Europie

Austriacka organizacja pozarządowa, Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie, opublikowała raport dokumentujący przypadki łamania wolności sumienia w Europie.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Christianity_symbols.svg?uselang=pl / Fot. Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0.Niemiecka matka aresztowana po tym, jak nie chciała zgodzić się na udział syna w lekcjach edukacji seksualnej. Anglikański biskup skazany na 47 tys. funtów grzywny i zajęcia reedukacyjne za odmówienie zatrudnienia zdeklarowanego homoseksualisty jako animatora zajęć dla dzieci. Uliczny kaznodzieja aresztowany za twierdzącą odpowiedź na pytanie "czy homoseksualizm jest grzechem?". Pracownik socjalny zawieszony w pracy za poruszenie tematu Boga w rozmowie z osobą bezdomną. To tylko niektóre z przykładów dyskryminowania chrześcijan w Europie, przedstawionych w raporcie wiedeńskiej fundacji.

Wspomniany raport przedstawia liczne przypadki łamania wolności sumienia europejskich chrześcijan, takich jak zmuszanie ich do czynów niezgodnych z ich przekonaniami, dyskryminację w miejscach pracy czy zakaz publicznej demonstracji ich wiary. Dodatkowo, poza prawną dyskryminacją dominującej w Europie religii przedstawiona jest także szersza kultura jej marginalizacji, a także prowokacji, ośmieszania, a nawet zbrodni wobec chrześcijan i chrześcijaństwa. Jak piszą autorzy dokumentu, podczas gdy państwa Europy zabraniają wyznawcom Chrystusa publicznej manifestacji swoich przekonań, dozwalane jest obrażanie i ośmieszanie religii, nawet w przestrzeni publicznej i nieraz za publiczne pieniądze. Jednym z przykładów jest ufundowana z pieniędzy podatników wystawa sztuki współczesnej zawierająca m.in. Biblię pomazaną obscenicznymi i obraźliwymi napisami.

Według grupy publikującej raport, liczba oraz charakter incydentów dyskryminacji przeciw chrześcijanom wskazuje w wielu przypadkach na wrogość wobec tej religii i chęć jej zepchnięcia do sfery prywatnej. Zamiast tego w przestrzeni publicznej promowany jest sekularyzm, który ma swoje wartości i przekonania i nie jest "stanem neutralności".

Mająca siedzibę w Wiedniu organizacja, współpracująca m.in. z OBWE, nie domaga się jednak zmiany prawa, ale lepszego jego egzekwowania, szczególnie takich zasad jak prawo do wolności sumienia, poszanowanie autonomii kościołów. Organizacja apeluje także do Unii Europejskiej oraz organizacji broniących praw człowieka, aby zajęła się problemem dyskryminacji religijnej w Europie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Ewa Marczak
 • Ewa Marczak
 • 26.02.2011 19:42

Dyskryminacja chrześcijan jest faktem nie tylko w Europie. Polega na m. in. wyśmiewaniu się z nich, poniżaniu, zwalnianiu z pracy za noszenie krzyżyka na szyi, czy powoływanie się publicznie na to, co mówi Biblia.
Chrześcijan chce się zepchnąć do podziemia, zakazać głoszenia swoich poglądów. W krajach arabskich kara śmierci grozi za udział w nabożeństwach,czy posiadanie w domu Biblii.
Chrześcijanie są bardziej przesladowani, niż homoseksualiści. Dowód? Dlaczego nie mówi się, że orientacja homoseksulana to prywatna sprawa, a religia, wpływająca na całkoształt zycia człowieka, już tak? Dlaczego homoseksulaiści mogą organizowac wykłady, konferencje, propagujace swoją rzekomo odrębną kulturę, awykłady głoszone przez katolików, czy protestantów są przerywane lub w ogóle się do nich nie dopuszcza?
Dlaczego do więzienie idą ludzie, którzy powtarzają obiektywna prawde, że homoseksualzim jest zaburzeniem psychseksualnym? Albo matka -chrześcijanka, która nie chce, by jej dziecko uczestniczyło w lekcjach edukacji seksualnej?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szaman52
 • Szaman52
 • 08.02.2011 09:47

Przeczytałem ten raport i uważam, że jest bardzo stronniczy. Ale trudno się dziwić. Jego autorem jest organizacja o katolickich korzeniach, której przewodniczy dr teologii katolickiej Gudrum Veronika Kugler, aktywistka ruchu pro life. Szczególną uwagę zwraca terminologia - stosowanie takich pojęć jak "chrystianofobia" czy "chrystofobia" doskonale obrazuje uprzedzenia autorów raportu. Oczywiście opisane przypadki niewątpliwie miały miejsce i nie to podlega dyskusji. W takim obszarze jak UE możemy znaleźć wszystko - także przypadki dyskryminacji światopoglądowej - dotyczy to wielu religii i przekonań. Oczywiście w raporcie podane są wyłącznie zdarzenia dotyczący chrześcijaństwa. I trudno się dziwić - ta organizacja to tuba propagandowa Kościoła, a jej owoc to dość tendencyjny zbiorek starannie dobranych opisów sytuacji mniej lub bardziej dyskusyjnych. Prawie jak wynurzenia polskiego episkopatu. Oczywiście trudno oczekiwać by jego autorzy rozwodzili się nad zagadnieniem pedofilii w Kościele katolickim, ale jest powszechnie wiadomo, że ogólna niechęć do Kościoła, przejawiająca się także w opisanych aktach, ma właśnie ścisły związek z przestępstwami seksualnymi kleru.
A do autora notatki na tej stronie - wypada chyba napisać we wstępie nieco więcej o samej organizacji, jej celach oraz reprezentujących ją osobach, zanim omówi się ich pracę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co Państwo o tym myślą link ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 07.02.2011 20:12

Tak dla przykładu o działalności KK w Polsce - link
- link
- link
- link
To zaledwie kropla w morzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 07.02.2011 20:03

Człowiek na całe jego szczęście ma rozum i wolną wolę, której mu nikt nie jest w stanie odebrać. U kresu drogi jednak będzie rozliczony z całego swojego życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 07.02.2011 20:00

Może pan Antoni przedstawi jakieś fakty, dowody na to, że KK w Polsce "ciągle mało i mało". Chętnie też poczytałbym, w jakiż to sposób religia "rozpanoszyła się w kraju i we wszystko się wtrąca, decyduje o naszym życiu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogłem tego zasugerować ponieważ uważam, że każda grupa ma prawo do artykułowania swoich poglądów w przestrzeni publicznej, bez względu na to, czy mamy do czynienia ze skrajną prawicą, czy fanatycznym ateizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 07.02.2011 19:47

Poza polską, inne kraje europejskie szybciutko zauważyły jak zaborcze macki KK usiłują zawładnąć niemalże wszystkim, ciągle im mało i mało. Religia owszem, ale nie w takim stanie jak teraz, gdy rozpanoszyła się w kraju i we wszystko się wtrąca, decyduje o naszym życiu. Nie wiem kiedy naród się otrząśnie, przejrzy na oczy i powie STOP!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł. Każdy przejaw dyskryminacji powinien być odnotowany i napiętnowany.
Niezależnie, podkreślam, wobec kogo się tę dyskryminację stosuje.
Zastanawiam się nad komentarzem, w którym autor stawia w jednym rzędzie gejów i neonazistów. Zastanawiam się też dlaczego w swoim tak pełnym obiektywizmu tekście nie zasugerował "rób to w domu po kryjomu" manifestantom deprecjonującym znaczenie Krzyża. Czy to pod Pałacem Prezydenckim czy przed siedzibą ojca dyrektora.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 07.02.2011 19:33

Jak trwoga, to do Boga - słowa te kieruje do zwolenników całkowitej izolacji religii od życia publicznego. Trzeba tak postępować, by móc w każdej chwili stanąć twarzą w twarz z Najwyższym. I nie jest to zmuszanie, czy nawoływanie do wiary. Ci, którym wydaje się, że w Boga nie wierzą, bądź nie chcą się do tego przyznać, a postępują zgodnie z prawem naturalnym, nie muszą się bać.
Małgorzato - nie chodzi o dogadzanie wszystkim. Chodzi o normalne współżycie wszystkich bez przeszkadzania sobie nawzajem, bez wzajemnej nienawiści i nietolerancji. Świat bez Boga jest totalną pustką.
Cieszę się, że autor odważył się poruszyć jeden z największych problemów współczesnego świata. Wszak tu na łamach W24 aż roi się od inwektyw i nienawiści wobec KRK w Polsce i prawie żaden z tego rodzaju komentarzy nie jest kasowany. Nie trzeba daleko szukać.
Za odwagę i materiał 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.