Facebook Google+ Twitter

Chrześcijanie rozpoczęli adwent

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-12-02 09:58

W kościołach chrześcijańskich rozpoczął się adwent. W liturgii jest to czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Obejmuje cztery kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i kończy się w wigilię.

 / Fot. ks. Jan ByrtKs. Jan Byrt w rozmowie z Wiadomościami24.pl powiedział, że dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego nowy rok liturgiczny jest czasem głębokiej powagi. W kościołach ewangelickich odprawiane są wieczorne tygodniowe nabożeństwa adwentowe, z czytaniami adwentowego Słowa Bożego, kazaniem, ze spowiedzią i komunią. W domach luterańskich i kościołach ustawiane są wieńce adwentowe. Są one wykonane ze świerkowych gałązek symbolizujących życie, które daje Jezus. Na ozdobionym czerwonymi wstążkami wieńcu umieszczane są cztery świece symbolizujące przychodzącego Chrystusa - światłość świata. Co niedzielę zapala się jedną świecę więcej.

Zapalaniu świec towarzyszy śpiew pieśni adwentowych, czytanie proroctw o przyjściu Zbawiciela i wspólna modlitwa. Innym symbolem adwentu jest gwiazda adwentowa. Jej symbolika nawiązuje do fragmentu ewangelii Mateusza, opisujący jak trzej królowie ujrzeli gwiazdę. Tak więc gwiazda adwentowa ma przez cały czas adwentu wskazywać wiernym drogę do Jezusa.

Natomiast w Kościele katolickim podczas adwentu, odprawiane są "roraty" - msza św ku czci Matki Bożej. Na początku
mszy w kościele panuje półmrok - zapalone są tylko świece i przyniesione przez dzieci lampiony. W czasie rorat na ołtarzu zapala się dodatkową świecę, symbolizującą matkę Jezusa.

Nazwa roraty pochodzi od słowa łacińskiego "Rorate caeli desuper" (Spuśćcie rosę niebiosa z góry). "Roratka" - dodatkowa świeca zapalona podczas rorat ozdobiona jest białą lub niebieską wstążką, symbolizująca Marię, Zwyczaj umieszczania jej na ołtarzu pochodzi z czasów Bolesława Wstydliwego z XIII w, gdy przed ołtarzem w katedrze stawali przedstawiciele wszystkich siedmiu stanów: król, senator, szlachcic, żołnierz, kupiec, chłop i trzymając w dłoniach zapalone świece każdy z nich oznajmiał "Jestem gotów na są Boży".

Parafia Ewangelicka w Szczyrku w Dekadzie Reformacji przygotowała na czas tegorocznego adwentu specjalny projekt. Ks. Jan Byrt - chce rozdać bezpłatnie wszystkim zainteresowanym 500 płytek DVD z filmem " Jezus " opartym na Ewangelii Św Łukasza. Zainteresowani mogą go odebrać osobiście z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wszystko się zmienia. Także to jak patrzymy na pewne wydarzenia i jak je przeżywamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas wyciszenia i oczekiwania .
Roraty przez lata " uwspółcześniły " się . To już nie to . Kiedyś roraty były tylko o 6 rano . Szli wszyscy , od przedszkolaków wzwyż . Rodzice prześcigali się z robieniem lampionów a o materiały nie było łatwo .
Było niesamowicie wzniośle i uroczyście.
Cała frajda jak śnieg był po pachy ...a kościół pełen kolorowych światełek .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.