Facebook Google+ Twitter

Chrześcijański entuzjazm we współczesnej Europie

IX Zjazd Gnieźnieński, w którym miałem zaszczyt uczestniczyć, pokazał, że chrześcijaństwo nie jest jedynie zbiorem martwych zasad, a chrześcijanie mogą, a nawet muszą, służyć swoim zapałem i entuzjazmem współczesnej Europie.

 / Fot. Przemysław Maksym„Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan” - pod takim hasłem odbył się 16-18 marca IX Zjazd Gnieźnieński. W czasie tych trzech dni dyskutowano m.in. o tym, co chrześcijanie mają do zaoferowania wspólnocie europejskiej. Tradycją Zjazdów jest ich szeroki charakter ekumeniczny i międzyreligijny. Zjazd uroczyście zainaugurowali prezydent Bronisław Komorowski oraz prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Uczestników pozdrowił sam Benedykt XVI. – Niech Zjazd Gnieźnieński będzie dla Europy przypomnieniem o jej chrześcijańskich korzeniach i o potrzebie budowania społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o wartości ewangeliczne – powiedział Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

Z wiarą na rzecz świata
"Wiara nie jest dla nas ucieczką od świata, lecz motywacją do służby i / Fot. Przemysław Maksym zaangażowania. Czyniąc nasz świat bardziej ludzkim, chcemy, aby bardziej odpowiadał on godności człowieka, godności dzieci Bożych, którymi jesteśmy" - czytamy w przesłaniu końcowym IX Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Tegoroczny Zjazd był spotkaniem chrześcijan, którzy nie chcą pozostać bezczynni. Którzy chcą dyskutować w ramach ekumenizmu, ale też działać w świecie, nie zapominając, że jako obywatele mogą wnieść dużo poprzez swoje zaangażowanie do Europy.

Kard. Kazimierz Nycz w swoim wystąpieniu podkreślił, że Kościół nie wycofuje się z działalności ziemskiej. - Z jednej bowiem strony, istnieje ryzyko ciasnego rozumienia polskości i ciasnego rozumienia katolickości. Z drugiej jednak strony, istnieje także ryzyko podszytego niewiarą we własną wartość deprecjonowania własnej narodowej kultury czy własnej wiary - podkreślił metropolita warszawski.

 / Fot. Przemysław Maksym- Mówi się ostatnio wiele o deficycie demokracji. Idea europejska wydaje się wielu obywatelom wspólnoty czymś abstrakcyjnym, odległym od ich codziennych interesów i trosk. Europejską ideę trzeba dziś na nowo wypełnić obywatelską treścią. Chrześcijanie i wyznawcy innych religii mają tu do odegrania niebagatelną rolę - to jakże ważne słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, które zabrzmiały w kolebce polskiej państwowości. W kontekście zaangażowania chrześcijan na rzecz wspólnoty europejskiej bardzo silnie zabrzmiały słowa prof. Jerzego Buzka. Słowa byłego premiera Polski i szefa Parlamentu Europejskiego o tym, że „produktem eksportowym jaki Polska może wnieść do Europy jest idea solidarności" potwierdziły tezę, że nasz kraj ma dużo do zaoferowania Europie. Profesor podkreślił, że Europa to niezwykły program polityczny, ale też i obywatelski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

...Albo rzeczywiste, praktyczne, a nie jedynie teoretyczne, rozdzieleni Kościoła od państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek
  • Jacek
  • 22.03.2012 10:32

Brawo Przemek. Z artykułu jasno wynika, iż nie marnowałeś czasu podczas pobytu w Gnieźnie. Tylko dialog i szczera rozmowa między Państwem, a Kościołem daje sznse na społeczny spokój.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.