Facebook Google+ Twitter

Chrześcijańsko-patriotyczne uroczystości 3 maja w Czarnem

Msza święta w intencji ojczyzny, apel pamięci poświęcony Konstytucji 3 Maja, uroczyste obchody Dnia Strażaka, wystawa fotograficzna pt.” Symbole narodowe i wojskowe” stanowiły ważny element świąt majowych w gminie Czarne.

 / Fot. W24Mszę świętą w kościele pw. Świętego Józefa, Oblubieńca NMP odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Pacholski. Kazanie poruszało nierozerwalne związki chrześcijańsko-patriotycznych fundamentów polskości. Według słów proboszcza ojczyzna jednoczy wszystkich obywateli. Nie jest ważna przynależność partyjna, pełnione obowiązki, zajmowane stanowiska. Wobec ojczyzny wszyscy jesteśmy równi. Każdy z nas ma obowiązek służenia swej matce, którą jest Polska.

Symbolicznej wymowy nabrały słowa nazywające wszystkich Polaków jedną wielką wspólnotą. Naród to my wszyscy. Ważnym elementem partiotycznych wywodów było odwołanie się do ślubów, które zostały złożone przez Jana II Kazimierza w katedrze lwowskiej podczas mszy świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.
Warto przypomnieć, że w przywołanych czasach kraj nasz był prawie w całości opanowany przez Szwedów i Rosjan. Przyrzeczenia królewskie miały poderwać do walki z najeźdźcami nie tylko szlachtę, ale i cały lud. Monarcha oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Boskiej, którą nazwał Królową Polski i obiecał, że poprawi sytuację chłopów i mieszczan, kiedy tylko kraj zostanie uwolniony spod okupacji. Po ślubowaniu króla, w imieniu senatorów i szlachty, podobną rotę odczytał podkanclerzy koronny biskup krakowski Andrzej Trzebicki, zaś wszyscy obecni powtarzali słowa jego ślubowania.Czarne - apel poświęcony Konstytucji 3 Maja - salwa honorowa / Fot. Piotr Zabrocki z Czarnego

Ważny argumentem patriotycznych działań stanowiła również wspomniana w kazaniu twórczość Marii Konopnickiej i C.K.Norwida. Przywołane zostały również nieocenione zasługi dla Polski
i Polaków papieża Benedykta XV i Jana Pawła II.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.