Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6858 miejsce

Chrzest – jego znaczenie i przebieg

Prawie 90 procent naszego społeczeństwa to osoby ochrzczone (wg Rocznika Statystycznego). Ale czy w ogóle wiemy, o co chodzi w całym tym kościelnym sakramencie?

Jezus Chrystus miał wydać klarowne zawołanie do chrztu: "Kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony, a Jan van Eyck "Baptism in the river Jordan". http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Eyckbaptism.png /  "public domain" / Fot. Wikipediakto nie uwierzy, będzie potępiony." (Mk. 16,16).

Początkowo chrztu udzielano tylko dorosłym (sam Jezus przyjął go w wieku 30 lat), świadomie wierzącym ludziom. Każdy wie, że obecnie w Kościele rzymskokatolickim chrzci się małe dzieci. Wg teologa Davida Pawsona są trzy powody takiej zmiany. Po pierwsze trzeba było uzupełnić nisze po innym rytuale inicjalnym – obrzezaniu. Zaczęła się również zacierać różnica między państwem a kościołem, więc każdy obywatel stawał się jednocześnie chrześcijaninem. Nie było sensu czekać ze chrztem do pełnoletniości. Po trzecie zaczęto także wierzyć, że rodzimy się z grzechem pierworodnym, a chrzest z niego oczyszcza. Śpieszono się, więc z tym rytuałem by w wypadku nagłej śmierci dziecka (a zdarzało się to bardzo często ) dziecko mogło zostać zbawione.

Chrzest jest praktykowany we wszystkich religiach chrześcijańskich, jednak nie we wszystkich są chrzczone dzieci. Nie zawsze też chrzest zapewnia, jak to jest w katolicyzmie, odrodzenie i zbawienie. W większości religii chrzest odbywa się przez zanurzenie, a nie polanie (ale taka forma jest również dopuszczalna w Kościele rzymskokatolickim), z kolei np. Kwakrzy praktykują jedynie chrzest Duchem Świętym, a nie wodny.

Rodzice chrzestni

Chrzestny odpala świecę od paschału / Fot. Janusz BębasW pierwszych wiekach naszej ery, chrzestnym była po prostu osoba poręczająca wiarygodność osoby ochrzczonej. W okresie prześladowań nowej religii ten zabieg był konieczny by chrześcijaństwo pozostawało w ukryciu. Świadek chrztu pomagał także przy samym rytuale. Początkowo role chrzestnego pełniła tylko jedna osoba, przeważnie mężczyzna. W VII wieku zaczęto powoływać dwoje rodziców chrzestnych – co miało być analogią do rodziców biologicznych. Z kolei w XIII wieku powoływano trójkę świadków chrztu – dla chłopca dwóch mężczyzn i jedną kobietę, analogicznie dla dziewcząt. W zamożnych rodzinach powoływano aż do dwunastu chrzestnych, Sobór Trydencki ograniczył jednak ich liczbę do dwóch. Obecnie prawo kościelne wymaga minimum jednego chrzestnego, który musi być bierzmowanym katolikiem. Druga osoba może praktykować inną religię lub w ogóle nie wierzyć, jednak w tej sytuacji nazywana jest świadkiem chrztu. Wyjątek stanowią osoby prawosławne, które także nazywane są chrzestnymi.

Symbolika i przebieg chrztu

Ksiądz polewa wodą dziecko / Fot. Janusz BębasCały rytuał zaczyna się pytaniem o imię dziecka. W teorii powinno ono pochodzić od jednego ze świętych, ale obecnie chrzci się wszystkich Brianów, Ines czy innych Xavierów. Następnie odbywa się namaszczenie krzyżmem – czyli specjalną mieszanką oliwy z oliwek i balsamu poświęcona przez biskupa w Wielki Czwartek. Ten element zapowiada również przyszłe Bierzmowanie.

Naznaczenie krzyżem (na czole dziecka wykonuje się znak krzyża prawym kciukiem) przez księdza, rodziców i chrzestnych oznacza włączenie dziecka do wspólnoty chrześcijańskiej. Kolejna czynnością jest modlitwa z egzorcyzmem, to ma zabezpieczyć przed czyhającymi na dziecko zagrożeniami. Następnie ksiądz dokonuje właściwego znaku chrztu przez polanie wodą lub trzykrotne zanurzenie i wypowiedzenie słów: ,,Ja Ciebie chrzczę w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" (formuła Trójcy Świętej jest niezbędnym warunkiem chrztu).

Woda wśród wielu kultur ma moc oczyszczającą i byłą stosowana jeszcze przed powstaniem chrześcijaństwa. Następnie na dziecko nakłada się białą szatę, która ma unaoczniać przyobleczenie się w Chrystusa. Dawniej ubierano całe nowe ubranie, co symbolizowało zerwanie z wcześniejszym grzesznym życiem i przejście do nowego ,,czystego” jak biel nowej szaty.

Kolejnym etapem jest zapalenie przez ojca chrzestnego świecy, co symbolizuje, że nowoochrzczony staje się dzieckiem światłości. Cały rytuał jest przeprowadzony przez księdza, ale w wypadku zagrożenia życia dziecka może je ochrzcić każda osoba. Jest wiele religii, które zaprzeczają idei chrzczenia niemowląt. Jednak w naszą kulturę katolicką jest to bardzo zrośnięte. Ostatnio urodziło się wśród moich znajomych i rodziny wiele dzieci i wszystkie zostały ochrzczone.

Dla bardziej dociekliwych: dokument episkopatu polski w sprawie chrztu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Założenie, że rodzimy się z "grzechem pierworodnym" jest największym szalbierstwem w historii! Żyjemy w XXI wieku i powinniśmy dążyć do zaprzestania tego rodzaju magicznych praktyk, które można zestawić tylko z barbarzyńskim wycinaniem łechtaczek u niekórych dzikich plemion. Te mają pozbawić przyszłej kobiety przyjemności z seksu; chrzest natomiast pozbawia człowieka dorosłego wolności. Wolności wyboru drogi życiowej. Co to jest za wolność, kiedy całe życie, jeśli zmieni zapatrywania, będzie się za nim ciągnęła inwektywa bezbożnik-apostata? W starożytności chrzest brali ludzie świadomi tego, co czynią, niewielu się decydowało, bo wiedziało, że musi zrezygnować z wielu ziemskich przyjemności. Dziś chrzest jest "prezentem" od Kościoła, który sprowadził katolicyzm do stanu, w jakim on jest teraz. Żałosnego stanu moralnego społeczeństw katolickich, żyjących wbrew założeniom religii, w której zostali ochrzczeni. Moim zdaniem na chrzest powinni decydować się wyłącznie ludzie świadomi tego, co czynią. Lepiej żeby było mniej chrześcijan, ale żeby to byli prawdziwi chrześcijanie-katolicy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ojej, zacząłem nadużywać "generalnie"...

Plus, bo zapomniałem;).

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Generalnie również w tradycji miało miejsce chrzczenie całych domów, wraz z najmłodszymi domownikami;).

Tekst dobry, generalnie warto informować katolików i ludzi innej wiary jak to w przypadku Katolicyzmu z różnymi aspektami wygląda;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.