Facebook Google+ Twitter

Chudowski zamek. Przeczytaj o magii i historii

Informacje, jakie pojawiły się w mediach na temat przypadkowo odnalezionego miejsca pochówku chudowskiej arystokratki wywołały niemałą sensację.

Ruiny chudowskiego zamku / Fot. J.E.Lampert Jak się okazało, wydobyty z ziemi szkielet i fragmenty trumny rzeczywiście należały do zmarłej w 1846 roku hrabianki Antonii von Bally i jej bratanków - Cecylii i Augusta. Prace wykopaliskowe w pobliskich Paniówkach przeprowadzono przy okazji wymiany murawy na miejscowym boisku. Przypuszczenia historyków co do tożsamości szkieletów, potwierdziły przedmioty znalezione przy zmarłej: krzyżyk i szkaplerzyk. Mieszkańcy okolicy powiadają, że od momentu wykopania zwłok, w ruinach pobliskiego zamku zaczęło straszyć.

Ruiny zamku / Fot. J.E.LampertOsoby zatrudnione w muzeum twierdzą, że słyszały trzaskanie drzwiami i oddalające się kroki. Podobno któregoś dnia widziano tu czarnego ptaka, jak wpadł do wnętrza pomieszczenia i nie chciał stamtąd wyjść. Jako, że symbolem herbu rodziny von Bally jest ptak, zdecydowano ponownie pochować zwłoki, tym razem na terenie podziemi zamku. Uroczystości pogrzebowe wraz z mszą odbyły się 9 czerwca 2012 roku.

Studnia na dziedzińcu / Fot. J.E.LampertObok przybyłych mieszkańców Chudowa i okolic, był również zaproszony krewny z rodziny von Bally. Od tamtej pory, na terenie wieży ponoć jest spokój, aczkolwiek od dnia ponownego pochówku minęło niewiele czasu. Co wiadomo na temat historii miejscowego zamku i jego mieszkańców? Z tablicy informacyjnej zamieszczonej obok wieży można dowiedzieć się, że tut. zamek powstał najprawdopodobniej w latach 30-tych XVI wieku.

Zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 30 m x 25 m, posiadał w środku niewielki dziedziniec z kamienną studnią w samym jego centrum. Od strony południowo-zachodniej stała czworoboczna wieża o wymiarach 8,5 m x 7,6 m (odbudowana w 2004 roku). Wzniesione po obu jej stronach prostokątne budynki prawdopodobnie pełniły funkcje mieszkalne (jedna część dla pana zamku, druga dla służby). Wszelkie znaleziska archeologiczne stanowią cenne informacje dla historyków, ponieważ tu nie zachowały się żadne dokumenty pisane. Być może spłonęły w pożarze w 1875 roku. Wiadomo tylko, że jednym z pierwszych Podczas prac wykopaliskowych natrafiono na ofiary tzw. zakładzinowe / Fot. J.Lampertwłaścicieli ziem chudowskich był niejaki Jan Gierałtowski.

Prawdopodobnie to on zbudował zamek. Wieś Chudów zakupił w 1532 roku. Po jego śmierci dobra odziedziczył syn – Wacław. Gierałtowscy byli właścicielami zamku aż do roku 1622. Z czasem obiekt zmieniał kolejnych właścicieli, którzy przebudowywali go według własnego uznania. Podczas gdy zamek był w posiadaniu rodziny von Foglar (1706-1767) mówiło się, że jest jedną z ważniejszych rezydencji Górnego Śląska. Odbywały się tu bale i przyjęcia...Po roku 1768 niestety rezydencja przechodząc na kolejnych właścicieli stopniowo traciła na znaczeniu. Od 1837 zamek przejął w posiadanie Aleksander von Bally. To on znacząco zmienił styl zamku, zacierając prawie całkowicie renesansową formę obiektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.