Facebook Google+ Twitter

Chwasty z poligonu

Powiedzmy, że Wojsko Polskie potrzebuje jabłek. Jabłka pójdą do kompotu, a kompot wypiją żołnierze. I ktoś na tym może zarobić. Niekoniecznie uczciwie.

Dyrektor Programu Przeciw Korupcji w Fundacji Batorego Grażyna Kopińska na pytanie o dane dotyczące korupcji w armii mówi, iż takich danych nie ma. Jak dowiodła jednak niedawna konferencja ministra obrony Radosława Sikorskiego w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej nie jest najlepiej. W I półroczu 2006 roku wykryto ogółem 108 sprawców przestępstw korupcyjnych w naszej armii. W porównywalnym okresie 2005 roku tego typu przestępstwa odnotowano w 73 przypadkach. Prawdopodobnie to jednak wierzchołek góry lodowej.

Jabłka szwagra

Centralne zaopatrywanie Sił Zbrojnych RP jest realizowane przez Agencję Mienia Wojskowego i Departament Zaopatrywania Sił Zbrojnych MON. Sprawy mniejszego kalibru pozostają w gestii poszczególnych podmiotów wojskowych. Dla jasności wywodu pozostańmy przy naszych jabłkach. Jabłka są zdrowe, a żołnierz musi je jeść, aby być sprawnym pod każdym względem. Aby trafić na żołnierski stół powinny być zgodnie z obowiązującym prawem zakupione. Pomóc ma w tym istnienie Urzędu Zamówień Publicznych. Przetarg na owoce ogłasza się Biuletynie Zamówień Publicznych, a teoretycznie wygrywa najtańszy i najlepszy kontrahent. W życiu jednak jak to w życiu. Szwagier pana pułkownika X może mieć sad i kłopoty ze zbytem. Przetarg i jego wymagania pisze się zatem dokładnie pod szwagra. Szwagier wygrywa, bo tylko on spełnił warunki. Pułkownik ma satysfakcję, bo pomógł rodzinie...

Determinacja Sikorskiego

Rak korupcji toczy każdy segment życia społecznego. Wojsko Polskie nie jest od tego wolne, chociaż po raz pierwszy jego wysocy przedstawiciele zaczęli o tym mówić bez ogródek. Od gadania nie robi się uczciwej, ale trzeba być uprzedzonym, żeby nie dostrzegać w tym dobrego prognostyku na przyszłość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.