Facebook Google+ Twitter

Chwila zadumy w Kalwarii Zebrzydowskiej

"Ja jestem drogą i prawdą, i życiem" (J 14,6) – słowa Ewangelii św. Jana przypominał metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. – My wiemy, co to jest prawda. Prawdą jest Jezus Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały – dodał ksiądz.

 / Fot. www.kalwaria.eu– Żadna inna prawda nie zbawi człowieka. Żadna inna ideologia nie zapewni nam szczęścia, które mogłoby zaspokoić do końca najgłębsze pragnienie naszych serc – mówił metropolita do ludzi, którzy przybyli, by wziąć udział w Drodze Krzyżowej, która przeszła w Wielki Piątek Dróżkami Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tradycja nabożeństw ku czci Męki Pańskiej w Kalwarii sięga XVII wieku. Właśnie wtedy bernardyni zaczęli oprowadzać wiernych dróżkami, jednocześnie w wyznaczonych miejscach opowiadali o ewangelicznych wydarzeniach, a także odmawiali modlitwy. Same obchody pasyjne odprawiane w Wielki Piątek zapoczątkowano pod koniec XVII wieku. Dla unaocznienia powagi wydarzenia wprowadzono postacie: Jezusa Chrystusa i apostołów.

Historia Kalwarii Zebrzydowskiej sięga 1600 roku. Wówczas rozpoczęto budowę kaplicy Ukrzyżowania Pana Jezusa na Żarku, która staje się zaczątkiem Kalwarii. Dwa lata później Mikołaj Zebrzydowski (wojewoda krakowski i założyciel Kalwarii, nazwanej od jego nazwiska Zebrzydowską) wystawia na zamku w Krakowie dokument fundacyjny, przekazujący bernardynom kaplicę Ukrzyżowania oraz teren pod budowę klasztoru z kościołem i kaplic.

„Na wieczną rzeczy pamiątkę przez niniejszy dokument wszystkim niech będzie jawne i znane, że my, Pomnik Jana Pawła w Kalwarii Zebrzydowskiej / Fot. PiotrusMikołaj Zebrzydowski z Zebrzydowic, wojewoda i generalny starosta krakowski, śniatyński, itd. dzięki łasce Bożej wybudowaliśmy w dobrach naszych dziedzicznych, w Zebrzydowicach, gdzie nierzadko mieliśmy zwyczaj przebywać, kościół z kamienia łamanego pod wezwaniem Świętego Krzyża, na wzór kaplic na Górze Kalwarii. [Uczyniliśmy to] dla rozbudzenia w nas i w naszych następcach pamięci o gorzkiej męce Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa (…)” – czytamy w tekście dokumentu fundacyjnego.

Na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej oprócz wybudowanej bazyliki Matki Boskiej Anielskiej, znajduje się klasztor bernardynów (pierwsi bernardyni przybyli w 1604 roku), a także 42 kapliczki kalwaryjskie - budowa pierwszych rozpoczęła się w 1605 roku. 1. listopada 1999 roku Kalwaria została wpisana na listę UNESCO. Certyfikat wręczono 9. maja 2000 roku.

W 1979 roku po raz pierwszy jako papież - Jan Paweł II - przyjechał do sanktuarium Karol Wojtyła. - Oto jest owoc mojego wieloletniego pielgrzymowania po tych dróżkach, Owoc - którym się z wami dzielę. Ale jeśli do czego pragnę was zachęcić i zapalić, to abyście nie przestawali nawiedzać tego sanktuarium. Więcej jeszcze - chcę wam powiedzieć wszystkim, a zwłaszcza młodym (bo - dziwna rzecz - młodzi szczególnie sobie upodobali to miejsce): nie ustawajcie w modlitwie – mówił papież.

W 2006 roku modlił się przed wizerunkiem Matki Boskiej Benedykt XVI. W darze złożył srebrny różaniec,
spotkał się także z pielgrzymami, przemawiając w języku polskim. Każdego roku do Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymuje około miliona osób.

Źródło: www.kalwaria.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.