Facebook Google+ Twitter

"Chyba nie do końca" - wernisaż fotografii Oleg-Olgi w Łodzi

Na piątkowy wieczór Stowarzyszenie Sztuk-Pol skupiające studentów i absolwentów historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na wernisaż prac fotograficznych młodej i utalentowanej artystki o pseudonimie Oleg-Olga.

Raki - Oleg / Fot. OlegArtystka zajmuje się fotografią i malarstwem. W swojej twórczości nawiązuje do malarstwa starych mistrzów. Źródeł inspiracji szuka pośród plastyki włoskiego trecenta, czy quattrocenta, np. we w freskach Giovanniego di Paolo czy Masaccia, gdzie mistyka łączy się z zainteresowaniem anatomią i pięknem ludzkiego ciała. Nawiązuje także do Jana van Eycka, Rogiera van der Weydena, Hansa Memlinga. W zdjęciach jej autorstwa ważne jest ich estetyczne piękno, plastyczne ujęcia, gra światłem, kolorem, atrybutem, pokazywane postacie przypominają nieco aktorów na scenie, albo postacie wyjęte z obrazów.

Wystawa, na której możemy obejrzeć zdjęcia artystki, została zatytułowana „Chyba nie do końca”. Tytuł ten – jak mówi artystka - odnoszący się do myśli Gianniego Vattimo, ma stanowić symboliczne „uwolnienie od wszelkich całości, o których śniła tradycyjna metafizyka i które wszystkim systemom (…) służyły jako maski i legitymacje”. Oznacza to ironiczne i twórcze podejście do powszechnie rozpoznawalnych i identyfikowanych kategorii.

Oleg-Olga to zodiakalny wodnik, magister filozofii. Ceni sobie pisma Tomasza z Akwinu, hołduje wielkim klasykom literatury m.in.: Szekspirowi. Czyta 100 stron na godzinę, żyje w uzależnieniu od Coca-Coli Light - pije jej co najmniej litr dziennie, posiada prawdopodobnie najbardziej reprezentacyjną kolekcję lalek Barbie w Polsce, karmi się banałami takimi jak frytki z McDonald’sa, posiada umiejętność strzyżenia krzewów, mały pokój na warszawskim Ursynowie wypełnia mnóstwem książek i drobiazgami, staroświeckość obyczajową łączy z wielką pracowitością - nim zasiądzie za sztalugą - odbywa miesięczną pokutę.

Organizatorem wystawy prac Olega-Olgi jest Stowarzyszenie Sztuk-Pol, które wywodzi się z działalności Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i formalnie zaczęło istnieć w kwietniu 2008 r.
Celem Stowarzyszenia jest propagowanie szeroko pojętej sztuki i wiedzy o kulturze m.in. poprzez działalność wystawienniczą, akademicką i towarzyszące jej wydarzenia artystyczne. Projekty Sztuk-Polu są kontynuacją działań podejmowanych wcześniej przez Koło: organizowanie konferencji naukowych, warsztatów, wydawanie materiałów dotyczących sztuki i kultury. Galeria Sztuk-Pol działa w przestrzeni Teatru Nowego, który jest idealnym miejscem dla współistnienia i przenikania się rozmaitych sztuk. Tutaj wspólnie egzystują malarstwo, rzeźba, grafika, film, video, performance, taniec, teatr i muzyka.

Wernisaż prac rozpocznie się w piątek 8 maja br. o godzinie 18 w fouye Dużej Sali Teatru Nowego przy ul. Więckowskiego 13. Wystawę prac można będzie oglądać do 6 czerwca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.