Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2243 miejsce

CIA szuka pracowników znających język polski...

Chcesz trafić do najsławniejszej "firmy" szpiegowskiej na świecie? Masz okazję. CIA szuka pracowników mówiących po polsku. Zarobki? Pomiędzy 50 a 86 tys. dolarów rocznie, zależnie od przedstawionych kwalifikacji.

Logo CIA. Źródło:zdjęcie udostępniane na licencji otwartej Wikimedia Commons/ Fot. CIA / Fot. Wikimedia CommonsTen sławny na cały świat wywiad poszukuje lektorów języka polskiego, oraz analityków mediów zagranicznych. Jakby tego było mało, zanim wyślesz aplikację, już wiesz jaką będziesz dostawać pensję! Średnio pomiędzy 50- 86 tys. dolarów rocznie – w zależności od przedstawionych kwalifikacji. Wystarczy tylko doskonała znajomość języka polskiego, ukończone studia humanistyczne, pasja i umiejętność pracy w grupie. Bardzo pięknie? Niestety, są także i minusy.

Jeżeli Twoja aplikacja przejdzie przez wstępną selekcję, musisz się przygotować na drugi etap. Tym razem będziesz musiał przejść przez testy medyczne, psychologiczne i test na wariografie (potocznie zwanym „wykrywaczem kłamstw”). Nie wolno Ci stosować jakichkolwiek narkotyków, przynajmniej na dwanaście miesięcy przed aplikowaniem do CIA. Oczywiście przejdziesz przez kontrolę środowiskową, sprawdzona zostanie Twoja dyskrecja. Rodzina, znajomi, nie mogą się dowiedzieć, że starasz się o pracę w CIA. Tak naprawdę to nie będziesz im mógł powiedzieć nawet jak już pracę dostaniesz, gdyż jak jest podane na internetowej stronie CIA: „nie wiadomo komu powtórzą”. Hmm, najlepiej więc nie mieć rodziny.

 / Fot. https://www.cia.gov/careers/index.htmlIstotnym elementem jest posiadanie obywatelstwa USA, bez którego ani rusz w CIA. Jednak historia nas nauczyła że Polak potrafi, więc bez tego jest szansa się obyć. Szybkie spojrzenie, co na to kodeks karny w Polsce... i proszę bardzo: Art. 130 § 1. Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu.

Cóż, chyba jednak nie warto, kodeks karny można zinterpretować na naszą niekorzyść i z pewnością nie pomoże tłumaczenie, że Polska to w końcu 51. stan Ameryki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

"Podpasc" w Polsce mozemy zawsze,niekoniecznie wspolpracujac z CIA.Ilez to wspolpracownikow CIA w Polsce juz mamy.Ilu artystów wyjezdzajac na roznego rodzaju koncerty staje sie wspolpracownikami róznych tajnych slużb?Czesto nawet bezwiednie...Tak,ze nie trzeba ogłaszać naboru.To byl tylko sprawdzian sympatii do USA..i slabiutkiego dolara.Ale gratuluje artykułu..jest spora dyskusja w róznych kregach..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak naprawdę taka "oferta" pracy mogłaby się przyczynić do konfliktu międzynarodowego ;) Jak dany kraj może jawnie werbować obywateli drugiego, na dodatek sojuszniczego państwa?

P.S
Niech reklamę na ambasadzie wywieszą ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś rano w TVN 24 powołano się na źródło link przytaczając tę informację.
Plus dla autorki. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

BarbaraRK:To interesujące. De iure Polak nie może mieć dwóch obywatelstw ale dw facto wiele ma, i RP wydaje paszporty bez problemów Polakom , obywatelom innych krajów. Jak zatem to sie godzi ? Czy to jest przepis wojskowy? o służbie armii polskiej ? hmmm, ciekawiłoby mnie jaki?

konstytucyjna zasada wyłączności obywatelstwa, o której piszesz, nie zakazuje posiadania podwójnego lub większej ilości obywatelstw, stanowi jedynie o tym, że osoba posiadająca polskie obywatelstwo jest przez polskie organy władzy traktowana jako Polak i nie może być w żaden inny sposób.

Natomiast przepisy regulujące drugą kwestię, to Kodeks karny:

Art. 141. § 1. Kto, będąc obywatelem polskim, przyjmuje bez zgody właściwego organu obowiązki wojskowe w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Kto przyjmuje obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1 obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa, jeżeli zamieszkuje na jego terytorium i pełni tam służbę wojskową.

oraz ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej:

Art. 4. 1. Powszechnemu obowiązkowi obrony podlegają wszyscy obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Tutaj problem służby w obcym wojsku omówiony jest bardzo szczegółowo i fachowo:
http://www.prawo.lex.pl/czasopisma/wpp/obywatel.html

Pozdraw am

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świerk napisał: Polskiemu obywatelowi choćby miał ileś tam obywatelstw nie wolno należeć do obcej armii. to do wywiadu chyba też nie.

To interesujące. De iure Polak nie może mieć dwóch obywatelstw ale dw facto wiele ma, i RP wydaje paszporty bez problemów Polakom , obywatelom innych krajów. Jak zatem to sie godzi ? Czy to jest przepis wojskowy? o służbie armii polskiej ? hmmm, ciekawiłoby mnie jaki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomek K + dziennikarz = Agent wywiadu CIA :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Próbowałem wypełnić kwestionariusz, ale straaaasznie długi był. Za długi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

niezła pensja;-)))+ za debiut

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.