Facebook Google+ Twitter

CIA zapłaciło 15 mln dolarów za użyczenie budynku w Starych Kiejkutach

"Washington Post" podało, że CIA zapłaciła polskim służbom specjalnym 15 milionów dolarów za prowadzenie tajnego więzienia w Kiejkutach. Dziennik ujawnia także inne szczegóły polsko-amerykańskiej współpracy w ramach wojny z terroryzmem.

 / Fot. brakWedług "Washington Post", na początku 2003 roku CIA odebrało z amerykańskiej ambasady w Warszawie, dwa kartony, które przybyły do Polski drogą dyplomatyczną z Berlina. W paczkach miało się znajdować 15 milionów dolarów. Gotówka została przewieziona do siedziby Urzędu Ochrony Państwa, a odebrał je pułkownik Andrzej Derlatka oraz jego współpracownicy. Tym samym weszła w życie umowa o tajnym więzieniu w Kiejkutach, gdzie CIA przesłuchiwała więźniów al-Kaidy.

- Polski wywiad dostał trochę funduszy, a agencja pewną lokalizację do prowadzenia tajnej operacji - pisze dziennik. Według relacji gazety, więzienie w Kiejkutach miało być najważniejszym po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

W Kiejkutach agenci CIA mieli 183 razy podtapiać Chalida Szejka Mohammeda, co przez wielu uważane jest za formę torturowania. W więzieniu miał być także przetrzymywany Abu Zubajdę oraz Abd al-Rahima al-Nashiri - oboje oskarżeni o terroryzm.

Więzienie miało zostać zlikwidowane jesienią 2003 roku, gdyż CIA nie chciało długo przesłuchiwać więźniów w tym samym miejscu. Niestety dziennik nie informuje, co tak naprawdę stało się z piętnastoma milionami dolarów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.