Facebook Google+ Twitter

CIA zlecała Blackwater zamachy na przywódców terrorystycznych

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-21 10:33

Centralna Agencja Wywiadowcza w 2004 roku zatrudniła agencję bezpieczeństwa Blackwater do realizacji tajnego programu ścigania przywódców al-Kaidy.

Śmigłowiec szturmowy agencji Blackwater / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:OH-6_Cayuse,_LZ_Washington.jpgJak podaje New York Times najemnicy z organizacji Blackwater brali udział w ściśle tajnych operacjach infiltrowania i eliminowania przywódców grup terrorystycznych w Iraku, przede wszystkim al-Kaidy.

Na program wydano kilka milionów dolarów, jednak bez rezultatów. Nie uchwycono ani nie zabito żadnego czołowego członka grup terrorystycznych. Mimo to, fakt, że CIA najęła prywatną firmę do operacji wywiadu budzi wiele kontrowersji. Z tego powodu dyrektor CIA, Leon E. Panetta, został niezwłocznie wezwany przez komisję ds. wywiadu Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu do wyjaśnienia przebiegu programu, który trwał 7 lat i to bez wiedzy kongresmanów.

Agencja Blackwater miała szkolić agentów, pomagać w inwigilacji podejrzanych, a także brać udział w przesłuchaniach.

Służby rządowe zaznaczyły, iż sprowadzanie zewnętrznych organizacji do udziału w operacjach wywiadowczych stanowi wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa tych działań. Co więcej, CIA nie podpisała żadnego kontraktu z Blackwater, tylko przeprowadzono indywidualne porozumienia z szczytowymi urzędnikami przedsiębiorstwa, włączając w to założyciela, Erika D. Prince'a. Praca Blackwater w programie eliminacji osób powiązanych z terroryzmem zakończyła się, zanim jeszcze Panetta objął urząd dyrektora CIA. Stało się to, gdy na jaw wyszły plotki, iż wywiad amerykański posługuje się osobami z zewnątrz do walki z terroryzmem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.