Facebook Google+ Twitter

Ciąg dalszy zamieszek w indyjskim Radżastanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-03 19:32

W indyjskim stanie Radżasthan nie ustają zamieszki na tle etniczno-kastowym. Zginęło już blisko 40 osób, a kilkadziesiąt jest rannych.

Dzisiaj odbyły się kremacje ciał części zabitych, którzy zginęli w starciach z policją.
Powodem protestów jest żądanie wielomilionowej społeczności Gudżarów, ludności zamieszkującej północno-zachodnie Indie, by władze Radżasthanu przyznały im status ludności plemiennej. Status taki ułatwia młodym ludziom zdobycie wykształcenia oraz zatrudnienia się w instytucjach państwowych. Trwające od 12 dni protesty polegają miedzy innymi na blokadzie magistrali kolejowej łączącej Delhi i Bombaj - dwóch potężnych aglomeracji - oraz drogi łączącej Agrę z Dżajpur, czyli miasta które są jednymi z największych atrakcji turystycznych północnych Indii.
Przez kilkanaście dni z rzędu koleje indyjskie odwołują pociągi ekspresowe kursujące zablokowanymi trasami. Wielotysięczne oddziały policji próbują odblokować szlaki komunikacyjne, ale Gudżarowie zapowiadają, że nie przerwą protestów i ostrzegają, że w najbliższych dniach jeszcze je rozszerzą, między innymi o blokadę stolicy Indii - Delhi. Agencje turystyczne informują, iż ruch pomiędzy Dżajpur i Agrą prawie nie istnieje, a turyści odwołują swe wizyty w Radżasthanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.