Facebook Google+ Twitter

Ciało jednego z polskich himalaistów odnalezione pod Broad Peak!

Na wysokości około 7900 metrów n. p. m. zlokalizowano ciało jednego z polskich himalaistów zaginionych pod Broad Peak. Tożsamość ofiary nie jest jeszcze znana. Na ciało natrafiła zagraniczna wyprawa zdobywająca ośmiotysięcznik.

Broad Peak / Fot. Florian Ederer, Domena PublicznaWyprawa Jacka Berbeki, która poszukuje ciał himalaistów, otrzymała informację o znalezieniu ciała od austriacko-niemieckiej wyprawy, która zdobyła Broad Peak. Himalaiści na wysokości 7900 metrów natknęli się na skulone zwłoki. Ciało znajduje się na grani o szerokości zaledwie 80 cm, przez którą musi przejść każdy, kto wybiera się na szczyt - czytamy w serwisie TVN 24.

Himalaiści z Austrii i Niemiec wykonali zdjęcia, które pokazali po zejściu do bazy. Na podstawie fotografii nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, czy jest to ciało Macieja Berbeki czy Tomasza Kowalskiego. Identyfikację utrudnia bardzo mocno oblodzona twarz. Bez żadnych wątpliwość stwierdzono natomiast, że jest to ciało Polaka, na co wskazuje charakterystyczny kombinezon, w który ubierają się uczestnicy wypraw Polskiego Związku Alpinizmu.


Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski wraz z Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem, 5 marca br. po raz pierwszy w historii stanęli zimą na szczycie Broad Peak. Dwaj pierwsi podczas zejścia odłączyli się od pozostałych i nie wrócili na noc do obozu. Rozpoczęto poszukiwania, jednak 8 marca kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki uznał ich za zaginionych. 28 czerwca rodzice Tomasza Kowalskiego i jego narzeczona oraz brat Macieja Berbeki wraz z dwójką himalaistów wylecieli do Pakistanu, a stamtąd wyruszyli do bazy pod Broad Peak, aby pożegnać tragicznie zmarłych Polaków i spróbować odnaleźć ich ciała.

Czytaj też:
Ogromny sukces polskich himalaistów i ogromna tragedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.