Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24958 miejsce

Ciało Ryszarda Kaczorowskiego zamienione? Będą kolejne ekshumacje

Testy przeprowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu wykazały, że ciało Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, nie spoczywa, tak jak myślano do tej pory, w Świątyni Opatrzności Bożej - twierdzi RMF FM. Rzecznik Prokuratury Wojskowej nie potwierdził tych informacji.

 / Fot. Michał Ziółkowski, CC 3.0Śledczy z niecierpliwością czekali na wyniki badań, które przeprowadzano w zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Według anonimowego źródła dziennikarzy RMF, potwierdziły one obawy. Ciało Ryszarda Kaczorowskiego zostało prawdopodobnie zamienione ze szczątkami innej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Płk Zbigniew Rzepa z Prokuratury Wojskowej twierdzi jednak, że wyniki badań DNA nie są jeszcze znane.

Badania przeprowadzono w poniedziałek. Ciała obu ofiar przewieziono do Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tam miało miejsce protokolarne otwarcie trumien. Zwłoki zostały przebadane tomografem komputerowym. Na podstawie zdjęć w technice trójwymiarowej lekarze określili obrażenia, jakich doznali zmarli. Z Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego trumny przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu. Tam zostały pobrane próbki, aby zbadać DNA.

Czytaj także: Ciało Anny Walentynowicz zamienione ze szczątkami innej ofiary


Zamiana ofiar oznaczałaby potrzebę wykonania ponownej ekshumacji ciał. Jak podaje RMF FM, osobą, która dopuściła się tej pomyłki był urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dlaczego?

"Presja czasu była wówczas tak silna, że nie czekano już na potwierdzenie identyfikacji badaniami DNA. Ciało zostało wysłane do Polski" - tłumaczy reporterom RMF FM jeden ze śledczych.

To nie pierwsza zamiana ciał ofiar Smoleńska. We wrześniu w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie inne ofiary wypadku: Annę Walentynowicz, działaczkę "Solidarności" i Teresę Walewską-Przyjałkowską, wiceprzewodniczacą fundacji "Golgota Wschodu". Badania także wykazały pomyłkę.

Do końca tego roku planowane są jeszcze dwie ekshumacje, dwóch duchownych.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ludzie odpowiedzialni za ten skandal powinny odpowiedzieć na sadzie . Najbardziej nie rozumiem że zaraz po przylocie rodziny tuż przed pochówkiem nie mogły zobaczyć swoich zmarłych śmiercią tragiczna , jakim prawem im tego zabroniono . ? Czy to rzecz słuszna po dwóch latach otwierać trumny to jest niegodne zmarłych , czy Polska to jedno wielkie cmentarzysko , ludzie wstydzicie się , a bójcie Boga to wola o pomstę do Boga jak tak można , ? wszystkich do jednego worka zrobić zbiorowe mogile i byłby spokój ze ekshumacjami . Bóg wyraźnie , w swoim słowie mówi wyraźnie ze zmarłych pochować , z prochu powstałeś i w proch się obrócisz . Zamęt na całego tego naprawdę mam dość . Może mieli ich z kremować i był by zwłokom dany spoczynek a nie grzebać w rozkładających się zwłokach . Wszystko jedno jak umrę ale wole być skremowanym , bo przynajmniej nikt nie będzie w wypadku jakiejś zbiorowej katastrofy grzebał w moich zwłokach, przed nieodpowiedzialne służby które narobiły zamętu itd. To jest mój ostatni komentarz na tema zwłok ze Smoleńska .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomnial mi się tamten dzień link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę żałuję, że nie ogłosili iż z powodu stanu szczątków nie można określić kto jest kto i będzie zbiorowy pochówek. A stan ciał najlepiej opisał pan z Pogotowia, który stwierdził, że na sali mieli:
"96 okaleczonych zwłok i 600 (!) kawałków luzem".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już sobie wyobrażam reakcję "rodzin smoleńskich" jakby się dowiedziały, że na pogrzeb muszą poczekać 2 tygodnie albo i więcej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek który jak maniak twierdzi że to rodziny popełniły błąd przy identyfikacji ciał powinien być wyrzucony z hukiem ze stanowiska prokuratora generalnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.