Facebook Google+ Twitter

Ciąża jak kapitał

Czy ciąża stanowi smutną niedogodność, jaką zmuszone są znosić kobity? Otóż nie. Stanowi ona najbardziej intratną inwestycję.

 / Fot. w24Świat oszalał na punkcie uprzywilejowywania kobiet. Płciowo motywowane podnoszenie płac, mimo iż każde badanie biorące pod uwagę więcej niż jeden czynnik potwierdza, iż to mężczyźni za tę samą pracę otrzymują mniej (Przepaść płacowa). Walka z urojoną przemocą
wobec kobiet, mimo że wszystkie policyjne statystyki – morderstw, pobić, rabunków (czyżby trudniej było odebrać gotówkę kobiecie niż mężczyźnie?) czy przemocy szkolnej – jednoznacznie pokazują, iż mężczyzn przemoc dotyka 5-10 krotnie częściej niż kobiet. Tego typu przywileje można by wymieniać w nieskończoność. Jednak w morzu żeńskich przywilejów zwraca uwagę fakt, że najłatwiej przyznaje się im je ze względu na ciążę.

Ciąża jest, w przeciwieństwie do różnych cech fizycznych i psychicznych, / Fot. w24 czymś, co szczególnie mocno różni mężczyzn i kobiety. Tym wszystkim, którzy prześcigają się w dogadzaniu kobietom, daje ona więc doskonałą okazję, aby bez lawirowania wśród niespójności (np. czemu walczy się z przemocą wobec kobiet, gdy to głównie mężczyźni jej ulegają?) przyznawać kobietom przywileje pełnymi garściami. Ostatecznie przywilejów ciążowych mnoży się więc tyle, że nie tylko rekompensują one kobietom niedogodności ciąży, ale też przynoszą z „kapitału ciążowego” zysk kilkukrotnie przekraczający wielkość „wkładu kapitałowego”. Oto jak historycznie przywileje ciążowe nawarstwiały się.

Natura

Jakie ciąża daje kobiecie przywileje w naturze? Nawet nie ten, by spokrewniony z dzieckiem mężczyzna pomagał przy nim – w naturze ciąża, tak jak to dzisiaj postulują feministki, a nawet przyszłe wychowanie potomka, stanowi bowiem tylko i wyłącznie sprawę kobiet kobiety; ciąża stanowi w naturze „ciało kobiety”, za które tylko i wyłącznie ona odpowiada. Nie jest to jednak niesprawiedliwe, gdyż natura nigdy nie bywa niesprawiedliwa: nie dopuszcza asymetrii, daje więc kobiecie jeden przywilej rekompensujący jej niedogodności ciąży i wychowywania młodych: władzę seksualną nad mężczyznami. Mało która kobieta zastanawia się, dlaczego to mężczyźni biegają za kobietami, a nie odwrotnie? Czemu to mężczyzna ma płacić za randkę? Czemu to mężczyzna musi mieć prawo jazdy, podczas gdy kobietę może wozić jej partner? Czemu to mężczyzna powinien zadzwonić?

Wszystko to wynika z zasady, na mocy której natura nie uznaje asymetrii. Gdy zwiększają się rozmiary obciążeń rozrodczych samic danego gatunku (znoszenia jaj, ciąży, karmienia, wychowywania młodych), między samcami wzrasta konkurencja o nie, ponieważ okazuje się, że tym samym nakładem środków co wcześniej, samiec jest w stanie teraz dochować się potomstwa z większą niż jedna liczbą samic. Konkurencja ta prowadzi do obciążania samców dodatkowymi uciążliwościami, co musi trwać tak długo, aż obciążenia te nie staną się tak kosztowne jak obciążenia samic. Konkurencja ta może wykształcić: bądź zwyczaje walk godowych samców, bądź zwyczaje samczych konkursów piękności, bądź różne strategie rekompensacyjne. I tak paw nosi za sobą ogromny ogon, będący dla niego niemniejszą uciążliwością niż jest znoszenie i wysiadywanie jajek dla pawicy, którym to ogonem konkuruje on z innymi pawiami o zachwyt płci przeciwnej.

Jelenie używają w walkach godowych poroża, którego ciągłe noszenie stanowi dla nich niemniejszą uciążliwość niż sporadyczne noszenie ciąży i karmienie dla samic. Z kolei u wielu gatunków małp kopulacja wiąże się z koniecznością przekupstwa przy użyciu rzadkiego dobra, jakim jest mięso: zanim dojdzie do zapłodnienia, samiec musi kilkadziesiąt razy zdobyć mięso, którym opłaci prostytucję samicy, co jest dla niego mniej więcej tak trudne jak dla niej przebrnięcie przez ciążę, karmienie i odchowanie młodych. Podobnie tylko bardziej kompleksowo realizowane jest to u ptaków. U wielu ich gatunków samiec buduje gniazdo, którego zasiedlenie przez samicę oznacza stworzenie rodziny (często na całe życie, a nie tylko na jeden sezon), w którym znosi ona jaja, które oboje potem wspólnie wysiadują. Zatem również w wypadku ptaków wydanie na świat potomka wiąże się z równymi kosztami dla przedstawicieli każdej z płci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.