Facebook Google+ Twitter

Ciąża - męska rzecz?

Jedni uciekają w pracę i twierdzą, że ich to nie dotyczy. Drudzy - pochłaniają specjalistyczne książki i marzą o uczestnictwie w porodzie. Mężczyźni - nieodłączny "element" każdej ciąży.

Jacek Kołodziej z bratem Pawłem, synem Dominikiem i córką Agatą. / Fot. Ewa Wołkanowska - Wie Pani, mnie nie przeszkadza, że kobieta w ciąży jest gruba. Choć jak w ciąży nie jest - to wolę, żeby była szczupła - Roman, lat 40, handluje warzywami na bazarze Wolumen. Został ojcem 12 lat temu. - Jak żona była w ciąży, to mnie faktycznie w domu nie było, bo pracowałem. Całe dnie spędzała ze swoją mamusią. Wiem, że niektórzy ojcowie przygotowują się do porodów, ale ja podszedłem do tego bardziej tradycyjnie. Najpierw zawiozłem żonę do szpitala, a potem przywiozłem ją już z dzieckiem. Dziecko mi nie przeszkadzało. Żonie dobrze było w ciąży, nie miała żadnych komplikacji, więc co miała narzekać? Powiem Pani tak: ja normalnie znosiłem ciążę żony.

- Co miał znosić, jak to nie on był w ciąży... - wtrąca przechodzień.

Jeszcze dwadzieścia lat temu ciążę postrzegano jako sferę niemalże wyłącznie kobiet. To one czytały poradniki o tym, jak powinny się odżywiać, rozmawiały z bardziej doświadczonymi koleżankami o sposobach opieki nad niemowlęciem, ostatecznie one wydają dziecko na świat.

- Człowiek kombinował dolary, żeby kupić Humanę czy Milupę w Pewexie. Całe szczęście, że miało się rodzinę za granicą - wspomina Romuald Trębacz. Jest konserwatorem w Domu Spotkań z Historią. Ma 29-letnią córkę i 27-letniego syna. - Co pamiętam z tamtego okresu? Żona przytyła, musiała chodzić do pracy faktycznie do końca - nie to, co teraz! Człowiek biegał za pieluchami. Co chwila pranie. Człowiek przemykał w mieszkaniu między tymi pieluchami i śpiochami. Poród? Stało się pod oknem i czekało.

Przeprogramować mężczyznę


Ostatnia dekada zmieniła realia rodzicielstwa, uległy zmianie też oczekiwania w stosunku do przyszłych ojców. Powstały poradnie, które przygotowują do rodzicielstwa zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zwraca się również więcej uwagi na psychologiczny aspekt ciąży. - Spotykam wiele kobiet, które czują się samotnie. Chcą, aby panowie im towarzyszyli w tym okresie, ale ci uciekają w pracę, boją się - mówi Elżbieta Rodak, właścicielka Centrum Perfekcyjnych Rodziców w Krakowie. Przygotowuje właśnie zajęcia dla przyszłych ojców. - Mężczyzn trzeba przeprogramować! Oni bardzo często są zamknięci w sobie, więc trzeba ich otworzyć, aby przestali postrzegać dziecko jako trudny obowiązek, a zaczęli czerpać z tego przyjemność. Ważne, aby takie zajęcia prowadził mężczyzna, który pokaże innym panom, jak można poczuć się ojcem i jak się zajmować niemowlęciem. Kobieta byłaby odebrana przez wielu panów tak: "O, przyszła tu i nas poucza!" - mówi. Elżbieta Rodak do prowadzenia zajęć chciałby włączyć swojego męża. - Trzy lata temu przeżywał ciążę razem ze mną. Jest fantastycznym ojcem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ewo, dobre ujęcie tematu. Dziekuję, dobrze mi się czytało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam, że czytając Pań komentarze, "element" rozbawił mnie samą. Daję cudzysłów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcie Aleksandra sprzed 3 lat link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbaro, Ojcem bo już jednego synka mamy - 3-letniego Aleksandra :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak mnie ten "element każdej ciąży " natchnął , że chyba popłenię coś. ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato, Ojcem? hmmm, hihihi chyba e l e m e n t e m macierzyństwa. hihihihihiih, skoro jest elementem ciąży...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda - kobieta w ciąży jest piękna, tak zawsze powtarza mój mąż. Kiedy mam chwilę zwątpienia swojej atrakcyjności słyszę " Nie jesteś gruba, po prostu jesteś w ciąży i to jest piękne" A i ojcem jest najwspanialszym na świecie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.