Facebook Google+ Twitter

Ciążowe dolegliwości

Kobiety ciężarne często porównywane są z osobami chorymi, starszymi. O ile ustąpienie miejsca komuś w podeszłym wieku bywa sprawą oczywistą, o tyle przyszłych mam nie traktuje się już poważnie i odmawia się im wszelkich przywilejów.

Ciąża nie jest chorobą. To najpiękniejsze dziewięć miesięcy w życiu każdej przyszłej mamy. Czas wypełniony oczekiwaniem na mające się urodzić dziecko to pasmo wyjątkowych chwil, przeplatających się z licznymi troskami o zdrowie dziecka i podołanie macierzyństwu. Przez ten okres kobiecie mogą towarzyszyć również liczne ciążowe dolegliwości...

I trymestr


W tym czasie rzadko kiedy widać po kobiecie, że spodziewa się dziecka. Jednak jej organizm zaczyna funkcjonować inaczej niż do tej pory, co wiąże się z licznymi odczuwanymi przez nią niedogodnościami. Normalne jest to, że kobieta spodziewająca się dziecka odczuwa zmęczenie lub wzmożoną senność, nie wspominając już o mdłościach. W skrajnych przypadkach możliwe są nawet omdlenia!

II trymestr


Zaczyna rosnąć brzuszek, a więc zaczynają się bóle pleców i kręgosłupa. Od tej pory będą one towarzyszyły przyszłej mamie aż do rozwiązania. Tak samo wygląda sprawa z obrzękami rąk i nóg. Właśnie dlatego nie jest wskazane, aby ciężarna musiała stać w długich kolejkach w urzędzie czy też w pojazdach komunikacji miejskiej. Podczas jazdy ważne jest również bezpieczeństwo nienarodzonego jeszcze dziecka – przy gwałtownym hamowaniu możliwe byłoby przypadkowe uderzenie się w brzuch, co z kolei wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia maleństwa! W tym trymestrze możliwe są także zawroty głowy i zasłabnięcia - zwłaszcza podczas upałów.

Mój synek. Fot. Katarzyna Welka / Fot. Katarzyna Welka

III trymestr


Można by pomyśleć, że do tego czasu przyszła mama oswoiła się już ze wszystkimi możliwymi dolegliwościami ciążowymi. Niestety, do listy trzeba dopisać jeszcze pojawiające się żylaki. Dziecko rośnie, więc i brzuszek ciężarnej staje się coraz większy i cięższy. Problemem dla kobiety może być nawet zasznurowanie butów, więc i sporo innych rzeczy męczy ją bardziej niż przeciętną kobietę.

Ciężarna na horyzoncie


Oczywiście nie każda przyszła mama zmaga się z niedogodnościami stanu błogosławionego. Jednak warto zastanowić się nad tym wszystkim, kiedy tylko na horyzoncie pojawi się kobieta spodziewająca się dziecka. Nie mamy pewności, że w danej chwili nic jej nie doskwiera, bo złego samopoczucia nikt nie ma wypisanego na czole. Ustąpienie miejsca w autobusie czy też w kolejce to tak niewiele z naszej strony, a naprawdę może pomóc kobiecie oczekującej na cud narodzin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.