Facebook Google+ Twitter

Cicha "eutanazja szkoły" po sieradzku

Władze Powiatu Sieradzkiego słyną z innowacyjnych pomysłów na walkę z kryzysem, tym razem szukają oszczędności kosztem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Męckiej Woli (woj.łódzkie)

Plakat inicjatywy społecznej: STOP LIKWIDACJI ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W MĘCKIEJ WOLI / Fot. Karol RajewskiZespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Puchalskiego w Męckiej Woli (woj.łódzkie) przez 40 lat był wizytówką regionu. Placówka służyła rozwijaniu zamiłować kolejnym pokoleniom młodych ludzi i solidnie przygotowywała ich do wykonywania zawodów: technika leśnika, technika ochrony środowiska, technika architektury krajobrazu, technika budownictwa oraz technika geodety. Położona w zabytkowym dworku, otoczonym parkiem, posiada internat i nowoczesne zaplecze techniczne. Efektem pracy uczniów i nauczycieli jest zdobywanie najwyższych laurów w różnego typu konkursach i olimpiadach. W Rankingu Olimpijskim 2012 „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Puchalskiego w Męckiej Woli uplasowała się na 110 miejscu w kraju (w powiecie sieradzkim było to 2 miejsce). Szkoła aktywnie uczestniczy w programach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Wielu absolwentów podejmuje studia na wyższych uczelniach, m.in. na Politechnice Łódzkiej i Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Nikt nie spodziewał się, że ktoś siedząc za urzędniczym biurkiem wpadnie kiedykolwiek na pomysł, by szukać oszczędności kosztem placówki w Męckiej Woli, dlatego wiadomość o planach jej wygaszania spadła na wszystkich jak grom z jasnego nieba i dosłownie poraziła dyrekcję, nauczycieli, rodziców a nawet opozycyjnych radnych. Zaskoczenie było tym większe, że nikt nie wspominał wcześniej o takich planach, dlatego rodzice bez obaw zainwestowali własne pieniądze w tegoroczną promocję szkoły. O tym, że szkoła ma być wygaszana Alina Biernacka-Banaszak, dyrektor ZSP w Męckiej Woli, dowiedziała się od Zarządu Powiatu dopiero na początku lutego tego roku. - "Zwołałam radę pedagogiczną i poinformowałam, czego się dowiedziałam. Sama byłam zdziwiona. Podczas spotkania z nauczycielami padła propozycja, aby o szkołę walczyć- mówi dyrektor szkoły w wywiadzie udzielonym dla tygodnika "Nad Wartą" - Ale nic nie wiedziałam o tym, że część nauczycieli dwa dni później podpisała się pod pismem, w którym wyraża zgodę na przeniesienie szkoły do Sieradza i połączenia z ZSP nr 1. "
Ku zaskoczeniu Pani dyrektor okazało się, że jest jednak ciche przyzwolenie na pomysł starostwa, bo 19 nauczycieli, którzy podpisali się pod pismem skierowanym do Zarządu Powiatu Sieradzkiego, jest za przeniesieniem szkoły do nowej lokalizacji i połączeniem z placówką oświatową Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, twierdzą również, że takie rozwiązanie "pozwoli utrzymać nasze atrakcyjne kierunki kształcenia dla gimnazjalistów w regionie i stworzy dodatkowo możliwość zachowania miejsc pracy dla nauczycieli i pracowników ZSP".
Jak informuje tygodnik " Nad Wartą" Wicestarosta sieradzki Zbigniew Krasiński na spotkaniu z dyrektorką, nauczycielami, pracownikami administracji i rodzicami uczniów z ZSP w Męckiej Woli, które odbyło 11 lutego 2013 roku powiedział, że - "Tylko w tym roku do tej szkoły z budżetu powiatu będziemy musieli dopłacić ponad pół miliona złotych. Placówka ta ma problem z naborem uczniów. Nasz plan zakłada pozostawienie atrakcyjnych kierunków kształcenia i przeniesienia ich do Sieradza".

Radni powiatowi otrzymali już materiały na najbliższą sesję. Czeka ich bardzo trudna decyzja. Sprawa jest o tyle interesująca i znów zaskakująca, że choć nie ma oddzielnego projektu uchwały dotyczącego likwidacji, bądź też wygaszania szkoły w Męckiej Woli to jest projekt uchwały w sprawie ustalenia sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych powiatu sieradzkiego, w którego uzasadnieniu czytamy, że -"Nie planuje się naboru do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im Włodzimierza Puchalskiego w Męckiej Woli. Co ciekawsze, w załączniku do projektu uchwały nie ma także informacji, że przeniesiono atrakcyjne kierunki kształcenia z Męckiej Woli do Sieradza.
Nie wiadomo też, czy ten innowacyjny sposób wygaszania poprzez zaprzestanie naboru spodoba się Wojewodzie Łódzkiemu.

Wygląda na to, że 7 marca 2013 roku radni powiatowi w Sieradzu będą zmuszeni wziąć na swe barki współodpowiedzialność za przyszłość tej szkoły, a właściwie za brak tej przyszłości. Sprawa była by prostsza gdyby nie fakt, że na portalu społecznościowym facebook powstało wydarzenie: Stop likwidacji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Męckiej Woli, które poparło już ponad 1130 osób. Do akcji włączyło się również 7 Parlamentarzystów z PiS, PO, SLD, RP i PSL w większości z regionu sieradzkiego.
Czy pomimo protestów uda się władzom powiatu sieradzkiego ta cicha "eutanazja szkoły"? Wszystko okaże się już w najbliższy czwartek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zachęcam wszystkich do przyłączenia się do inicjatywy społecznej "STOP LIKWIDACJI ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W MĘCKIEJ WOLI" i tym samym do uświadomienia Zarządowi Powiatu Sieradzkiego, że nie zgadzamy się na ewentualne zlikwidowanie (pod przykrywką wygaszania) Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Puchalskiego w Męckiej Woli.
Szczegóły na: https://www.facebook.com/events/196034127187685/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.