Facebook Google+ Twitter

Cichociemni z Sopotu. Major Władysław Marecki

Wśród 344 cichociemnych zrzuconych na teren Polski w czasie II wojny światowej trzech zamieszkało w Sopocie. Dzisiaj przedstawiam drugiego z nich, majora Władysława Mareckiego.

Znak cichociemnych na mogile mjra Wł. Mareckiego. / Fot. Dariusz SzczecinaW wydanej w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku książce Jędrzeja Tucholskiego „Cichociemni” odnajdujemy biogram Władysława Mareckiego, drugiego „cichociemnego” sopocianina. Marecki należy do grupy skoczków zrzuconych na teren Polski, którzy wylecieli nie z Anglii, lecz z terenu Włoch. Było to w nocy z 21 na 22 maja 1944. W operacji lotniczej „Weller 29”, pod dowództwem majora Eugeniusza Arciuszkiewicza obok por. Władysława Mareckiego ps. „Żabik 2” skakał do kraju m.in. gen. brygady Leopold Okulicki ps. „Kobra 2”. Zrzutu dokonano 24 km na północny wschód od Krakowa na placówkę odbiorczą „Kos”.

Władysłąw Marecki urodził się w 1911 r. w Lublinie. Wojna zastała go w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie. Niezwłocznie stawił się w swojej jednostce wojskowej, stacjonującej w Wilejce Powiatowej. Była to kompania Szkolna II Pułku Korpusu Obrony Pogranicza. Jednostka została skierowana w rejon Żywca i rozwinęła bezpośrednią walkę. W jednej z potyczek z Niemcami pod Gdowem, Marecki został ranny.

Trafił do szpitala w Tarnowie, po opuszczeniu którego przedostał się na Węgry. Tam znalazł się w obozie dla internowanych. Po jakimś czasie nawiązał kontakt z łącznikiem ambasady polskiej i wraz z kilkoma zaufanymi przedostał się przez Jugosławię do Grecji. Stamtąd na statku „Patric” popłynął do Syrii, gdzie organizowała się jednostka Wojska Polskiego samodzielna Brygada Strzelców Karpackich. Dowódca 3 kompanii, kpt. Chrapkiewicz znał Mareckiego jeszcze ze szkoły podoficerskiej KOP i zaproponował mu prowadzenie szkolenia strzeleckiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Robercik Mały
  • Robercik Mały
  • 27.09.2012 08:59

Dobrze, że w Sopocie jest miejsce na mogiły bohaterów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
b
  • b
  • 25.09.2012 07:38

w TV w serialu szukają cichociemnych

Komentarz został ukrytyrozwiń
nick
  • nick
  • 21.09.2012 09:24

chwała im

Komentarz został ukrytyrozwiń
Koliber
  • Koliber
  • 15.09.2012 14:14

Hwała bohaterom

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.