Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10856 miejsce

Cichociemni z Sopotu. Norbert Gołuński - z lilijką w życiorysie

Był to Kaszub z krwi i kości. Posiadał obywatelstwo Wolnego Miasta Gdańska ale wychowywano go w duchu polskości. Był też harcerzem w drużynie morskiej, co wpłynęło na jego dalsze losy, również los cichociemnego.

por. Norbert Gołuński (siedzi pierwszy z prawej) na Zlocie Wojskowej Służby Kobiet w 1994 roku. / Fot. Ze zbiorów autoraNa trzeciego z sopockich cichociemnych, Norberta Gołuńskiego, w powojennej Polsce czekały szykany. W 1950 r. usunięto go z pracy w Polskich Liniach Oceanicznych. Na otwartym zebraniu partyjnym został nazwany angielskim szpiegiem, który wkradł się w kadry marynarskie. I to wszystko za jego przeszłość wojenną.

Porucznik Marynarki Wojennej Norbert Gołuński urodził się w 1919 r. w Gdańsku. Miał obywatelstwo Wolnego Miasta Gdańska. Uczył się w szkole senackiej we Wrzeszczu a następnie w słynnym Polskim Gimnazjum. Od 1937 należał do gimnazjalnej morskiej drużyny harcerskiej. Tuż przed wojną wstąpił do Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.

Wojna zastała go podczas rejsu na s/s "Robur VIII" na Morzu Północnym. Do 1941 r. Gołuński pływał w konwojach do Kanady i Nowego Jorku. Podjął roczne studia nawigacyjne na Uniwersytecie w Sounthampton po czym został skierowany do Glasgow, do tajnej Szkoły Wywiadu Ofensywnego. Po szkoleniu na ochotnika zgłosił się na desant do kraju. Został zaprzysiężony 22 kwietnia 1943 roku, otrzymał pseudonim "Bombram".

Zrzutu dokonano w nocy z 17 na 18 września 1943 r. Operacją lotniczą "Neon 2" dowodził kpt. Antoni Freger. Norberta Gołuńskiego odbierała podwarszawska placówka "Wieszak". po skoku do Polski otrzymał przydział w Komendzie Głównej Armii Krajowej do samodzielnej ekspozytury "Lombard". Został mianowany inspektorem sieci wywiadu morskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Robercik Mały
  • Robercik Mały
  • 27.09.2012 09:05

I Harcerz, i Cichociemny. Czuwaj!

Komentarz został ukrytyrozwiń
PAX
  • PAX
  • 18.09.2012 09:23

Na otwartym zebraniu partyjnym został nazwany angielskim szpiegiem, który wkradł się w kadry marynarskie. I to wszystko za jego przeszłość wojenną.

Kłamstwo nie żyje wiecznie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
b
  • b
  • 18.09.2012 06:49

w Gdańsku harcerze szkoleni byli do konspiracji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.